ads
Tuesday, 19 October 2021|سه شنبه، 27 مهر، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 75 نفر

هنرمندانی که در راه پدر درخشیدند

تاریخ انتشار: جمعه، 29 مرداد، 1400 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، هنرمندان ایران
+ A -

در موسیقی ایران واژه خاندان هنر بی‌درنگ ذهن را به سوی خانواده تارنواز فراهانی در دوره قاجار پرواز می‌دهد، خانواده‌ای که با شاه ولی فراهانی آغاز می‌شود، سپس فرزندش آقا علی‌اکبر فراهانی با تاری به‌نام «قلندر» راه پدر را ادامه می‌دهد.

میرزاعبدالله و میرزا حسین قلی نیز راه پدر را ادامه داده و فرزندان آنها یعنی استاد احمد عبادی، علی‌اکبرخان شهنازی و عبدالحسین شهنازی هم همین طور. آنچه امروزه به نام ردیف موسیقی ایرانی می‌شناسیم و شالوده موسیقی اصیل را تشکیل می‌دهد حاصل همدلی و شور و حال پسرانی است که پای در جای پای پدران خود نهاده‌اند. در روزگار معاصر نیز کم‌وبیش این همدلی بین فرزندان و پدران ادامه دارد.

خانواده کامکار: خاندان هنر امروز

واژه خاندان هنر در این روزگار بی‌شک زیبنده خانواده کامکار است. آنچه امروزه به عنوان گروه موسیقی کامکارها می‌شناسیم فرزندان، نوه‌ها و عروس‌های مرحوم استاد حسن کامکار نوازنده چیره‌دست ویولن هستند. اولین تمرین‌های خانواده کامکار در سال ۱۳۴۴ و در کنار حوض خانه استاد حسن کامکار آغاز شد. در سال ۱۳۴۸ نخستین کنسرت‌های این خانواده در محدوده محل سکونتشان برگزار شد. آنها از سال‌های اواخر دهه ۵۰ رسما فعالیت خود را با نام «گروه کامکارها» آغاز کردند. صبا، هانا، نی‌ریز و سیاوش کامکار نسل جدید این خانواده هستند که در کنار بزرگانی چون ارسلان، اردوان، هوشنگ، پشنگ، بیژن و قشنگ کامکار به عرضه هنر خود می‌پردازند.

همایون شجریان پسر آواز ایران

همایون شجریان چهارمین فرزند استاد محمدرضا شجریان شاید در میان همه فرزندان مردان اهل هنر سخت‌ترین راه را پیش رو داشته باشد. او نامی را به دنبال خود یدک می‌کشد که خروج از زیر سایه سنگین آن کار ساده‌ای نیست. همایون شجریان از سال ۱۳۷۰ پدر را در کنسرت‌ها با ساز تنبک همراهی می‌کند. در آلبوم «آهنگ وفا» عدم توانایی در تشخیص صدای او از پدر به ویژه برای آنهایی که گوش موسیقایی چندان حرفه‌ای ندارند، نشان از تربیت تاثیرگذار پدر بر یک استعداد خدادادی دیگر در این خانواده است. وی در اواخر دهه ۷۰ به همخوانی با پدر روی آورد. او آواز را نزد بهترین آوازه‌خوان ایران فراگرفته است و با انتشار چندین آلبوم و برگزاری چند کنسرت، یکی از امیدهای آواز ایرانی است.

وارث ضربه‌ های قلندرانه

آیا می‌شود یاد تنبک کرد و یاد استاد ناصر فرهنگ‌ فرنیا نیفتاد؟ او بسیار زود از موسیقی ایران رفت و نوای قلندرانه سازش را در گوش‌ها جاویدان کرد. آرش فرهنگ‌فر یادگار او در روزگار ماست. آرش فرهنگ‌فر در خرداد سال ۱۳۵۲ پا به جهان گذاشته و تنبک را نزد پدر خود فرا گرفته است. او یکی از اعضای گروه آبیلار است که البته در گروه‌های مختلف دیگر نیز به همکاری می‌پردازد. او با بزرگانی چون داریوش طلایی و پرویز مشکاتیان همکاری کرده است. ساز زدن آرش فرهنگ‌فر و حتی نشستن او و حالت چهره‌اش همه و همه بیننده را به یاد پدر هنرمندش می‌اندازد.

صبا و نیما علیزاده: دوقلوهای هنر

صبا و نیما علیزاده فرزندان دوقلوی استاد حسین علیزاده از نخستین سال‌های زندگی ساز را شناختند. صبا علیزاده نقل می‌کند که پدرش را همواره یا پشت پیانو یا در حال نواختن تار و سه‌تار به یاد می‌آورد. صبا علیزاده پیانو و تنبک را فرا گرفته است اما او را بیشتر با ساز کمانچه می‌شناسیم. نوای سه‌تار نیما علیزاده نیز در کنسرت مشترک با پدرشان در قالب گروه هم‌آوایان در یادها مانده است. آنها تجربه‌هایی هم در زمینه تلفیق موسیقی شرق و غرب دارند.

مژگان شجریان : سرانجام در راه پدر

مژگان شجریان کوچکترین فرزند دختر استاد محمدرضا شجریان در سال ۱۳۴۸ دیده به جهان گشود. ۱۰ سال بیشتر نداشت که اولین مشق‌های سه‌تار را نزد محمدرضا لطفی و حسین علیزاده آغاز کرد. ردیف نوازی را نزد پرویز مشکاتیان و مهربانو توفیق فرا گرفت. وی نخستین اجرای خود را با سیما بینا در سال ۱۳۷۰ تجربه کرد اما برای آنکه همچون برادرش لذت همراهی پدر را تجربه کند ۱۷ سال زمان نیاز بود. سرانجام پاییز امسال نوازنده سه‌تار استاد شجریان را در کنسرت گروه شهناز همراهی کرد. او پیش از این طراحی صحنه کنسرت‌ها و جلد سی‌دی‌های پدرش را نیز انجام می‌داد.

آیین مشکاتیان: دست‌ پرورده استاد سنتور

آیین مشکاتیان نوجوان خوش‌ذوقی است که پدرش پرویز مشکاتیان و مادرش افسانه شجریان است. پدر و پدربزرگ و دایی و خاله او بخشی جداناشدنی از تاریخ موسیقی این سرزمین هستند و اینگونه است که او راهی ندارد مگر آنکه در وادی هنر پای بگذارد. آیین مشکاتیان اولین تجربه حرفه‌ای خود در کنسرت گروه عارف امسال با ساز دف آغاز کرد. او چندی است که نواختن سنتور را نزد پدر آغاز کرده و می‌رود تا سنتورنوازی را در خانواده مشکاتیان موروثی کند.

حافظ ناظری: پسر شوالیه آواز ایران

حافظ ناظری پسر آواز شوالیه ایران، فراگیری موسیقی را از هفت سالگی آغاز کرد و خیلی پیشتر از آن فراگیری آواز را نزد پدر آغاز کرده بود. حافظ ناظری از نوجوانی پدر را در کنسرت‌های خارج از کشور همراهی می‌کرد.

اولین حضور جدی او روی صحنه در ایران به کنسرت ۷۷ پدرش با گروه کامکارها باز می‌گردد. حافظ ناظری به فراگیری موسیقی ایرانی بسنده نکرده و برای آموختن موسیقی کلاسیک و موسیقی روز جهان به آمریکا سفر کرد. وی در سال ۲۰۰۵ از کالج موسیقی مانز فارغ‌التحصیل شد. او مطالعات گسترده‌ای روی موسیقی شرق و غرب و اشتراکات آن انجام داده است که کاست رومی براساس اشعار مولانا حاصل این پژوهش‌هاست. تز دکترای حافظ، سمفونی است که بر روی اشعار فردوسی در شاهنامه ساخته است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

درخشش فیلم فرزند جعفر پناهی در جشنواره لندندرخشش فیلم فرزند جعفر پناهی در جشنواره لندنمالک سینما عصر جدید پس از تغییر کاربری: اگر علاقه داشتید می آمدید و اینجا فیلم می دیدید!مالک سینما عصر جدید پس از تغییر کاربری: اگر علاقه داشتید می آمدید و اینجا فیلم می دیدید!درآمد باورنکردنی سریال پایتخت از پیام‌های بازرگانیدرآمد باورنکردنی سریال پایتخت از پیام‌های بازرگانیاعتراض عمو پورنگ به افزایش چند برابری قیمت دارواعتراض عمو پورنگ به افزایش چند برابری قیمت دارورقیب اصغر فرهادی وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شدرقیب اصغر فرهادی وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شدخداحافظی ناگهانی مایکل کین از دنیای بازیگریخداحافظی ناگهانی مایکل کین از دنیای بازیگریآنجلینا جولی در جستجوی همسر ایده‌الآنجلینا جولی در جستجوی همسر ایده‌النبرد تمام عیار جانی دپ و امبر هرد در ویرجینیانبرد تمام عیار جانی دپ و امبر هرد در ویرجینیاتوهین باورنکردنی ایزی لایف به استاد شفیعی کدکنی!توهین باورنکردنی ایزی لایف به استاد شفیعی کدکنی!تناقض گویی عجیب فیلیمو درباره قبله عالم | توقف یا توقیف؟تناقض گویی عجیب فیلیمو درباره قبله عالم | توقف یا توقیف؟سینما عصر جدید تهران تخریب شد؟سینما عصر جدید تهران تخریب شد؟توقف پخش سریال قبله عالم به دلیل سانسور و ممیزیتوقف پخش سریال قبله عالم به دلیل سانسور و ممیزیفرانسه با دست پر وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شدفرانسه با دست پر وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شدپاییز امسال و دو فیلم و سریال از گلشیفته فراهانیپاییز امسال و دو فیلم و سریال از گلشیفته فراهانیرقابت جذاب قهرمان اصغر فرهادی با فیلم ژاپنیرقابت جذاب قهرمان اصغر فرهادی با فیلم ژاپنیگلدن گلوب ۲۰۲۲ برگزار می‌شود؟گلدن گلوب ۲۰۲۲ برگزار می‌شود؟طوفان جیمز باند در سینماهای جهانطوفان جیمز باند در سینماهای جهانحاشیه‌های اولین تجربه مجری‌گری کیم کارداشیانحاشیه‌های اولین تجربه مجری‌گری کیم کارداشیانفیلم هایی که در دولت حسن روحانی توقیف شدند!فیلم هایی که در دولت حسن روحانی توقیف شدند!پرستو صالحی مهاجرت کرد [به‌روزرسانی]پرستو صالحی مهاجرت کرد [به‌روزرسانی]عزت‌الله مهرآوران دار فانی را وداع گفتعزت‌الله مهرآوران دار فانی را وداع گفتسریال نون خ ۴ برای نوروز ۱۴۰۱ ساخته می‌شود؟سریال نون خ ۴ برای نوروز ۱۴۰۱ ساخته می‌شود؟توضیح فرزند عزت‌الله مهرآوران درباره وخامت احوال پدرشتوضیح فرزند عزت‌الله مهرآوران درباره وخامت احوال پدرشکیهان: بی پولی نباید باعث شود هنرمندان در آگهی های تبلیغاتی ظاهر شوندکیهان: بی پولی نباید باعث شود هنرمندان در آگهی های تبلیغاتی ظاهر شوندحال عزت‌الله مهرآوران وخیم شدحال عزت‌الله مهرآوران وخیم شد
محبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل درباره طلاقش آهنگ خواندادل درباره طلاقش آهنگ خواندخانه فروغ فرخزاد دیدنی می‌شودخانه فروغ فرخزاد دیدنی می‌شودمونیکا بلوچی کمدی بازی می‌کندمونیکا بلوچی کمدی بازی می‌کندآلبوم ۳۰ ادل پاییزی شدآلبوم ۳۰ ادل پاییزی شددواین جانسون رپر شددواین جانسون رپر شدکیم کارداشیان مجری موفق‌تری است یا ادل؟کیم کارداشیان مجری موفق‌تری است یا ادل؟حمله تند فرزند حسین پناهی به رسول نجفیانحمله تند فرزند حسین پناهی به رسول نجفیانهمایون آهنگ استاد شجریان را خواند | پسر به یاد پدرهمایون آهنگ استاد شجریان را خواند | پسر به یاد پدرمحسن چاوشی با خسوف و سینا حجازی با بسته پیشنهادی می‌آیندمحسن چاوشی با خسوف و سینا حجازی با بسته پیشنهادی می‌آیندتاریخ انتشار آلبوم جدید ادل اعلام شدتاریخ انتشار آلبوم جدید ادل اعلام شدسامان خواننده "شمعدونی‌ها" مهاجرت کردسامان خواننده "شمعدونی‌ها" مهاجرت کردحمید صفت از اتهام قتل عمد تبرئه شدحمید صفت از اتهام قتل عمد تبرئه شدامینم هوادارانش را غافل‌گیر کرد + عکسامینم هوادارانش را غافل‌گیر کرد + عکس«مرغ سحر»، در ترکیه طنین‌انداز شد«مرغ سحر»، در ترکیه طنین‌انداز شدبریتنی اسپیرز آزاد شدبریتنی اسپیرز آزاد شداعتراض وحید تاج به صدا و سیمااعتراض وحید تاج به صدا و سیمااضافه وزن محسوس سلنا گومز سوژه رسانه ها شداضافه وزن محسوس سلنا گومز سوژه رسانه ها شدکنسرت ابراهیم تاتلیس پس از ۱۲ سال و ثبت یک رکوردکنسرت ابراهیم تاتلیس پس از ۱۲ سال و ثبت یک رکوردادل رابطه‌ عاشقانه جدیدش را فاش کردادل رابطه‌ عاشقانه جدیدش را فاش کردکنسرت در ایران تبدیل به خاطره می‌شود؟!کنسرت در ایران تبدیل به خاطره می‌شود؟!ابراز مخالفت دوباره همسر بنیامین بهادری با واکسیناسیون کروناابراز مخالفت دوباره همسر بنیامین بهادری با واکسیناسیون کروناحمید صفت: هر حکمی بدهید مطیع هستمحمید صفت: هر حکمی بدهید مطیع هستمنیکی میناژ : تزریق واکسن کرونا باعث از دست رفتن قدرت جنسی مردان می شودنیکی میناژ : تزریق واکسن کرونا باعث از دست رفتن قدرت جنسی مردان می شود
شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کانادا