ads
Tuesday, 30 November 2021|سه شنبه، 9 آذر، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 67 نفر

سردرد جنسی ؛ علائم، علل، پیشگیری و درمان

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 4 شهريور، 1400 زناشویی ، دانستنیهای جنسی
+ A -

سردرد جنسی ناشی از فعالیت جنسی به ویژه ارگاسم است. ممکن است متوجه یک درد مبهم در سر و گردن خود شوید که با افزایش هیجان جنسی افزایش می یابد یا معمولاً ممکن است یک سردرد ناگهانی و شدید را درست قبل یا هنگام ارگاسم تجربه کنید.

بیشتر سردردهای جنسی نگران کننده نیستند. اما برخی از آنها می توانند نشانه ای از عارضه جدی باشند، مانند مشکلات در عروق خونی که مغز شما را تغذیه می کنند.

علائم سردرد جنسی

دو نوع سردرد جنسی وجود دارد:

 • یک درد مبهم در سر و گردن که با افزایش هیجان جنسی تشدید می شود

 • سردرد ناگهانی ، شدید و ضربان دار که درست قبل یا در لحظه ارگاسم ایجاد می شود

گاهی نیز در برخی افراد ، هر دو نوع سردرد با هم ترکیب می شوند.

بیشتر سردردهای جنسی حداقل چند دقیقه طول می کشد. برخی دیگر ممکن است ساعت ها یا حتی دو تا سه روز طول بکشد.

بسیاری از افرادی که دچار سردردهای جنسی می شوند ، طی چند ماه آنها را به صورت خوشه ای تجربه می کنند و سپس ممکن است یک سال یا بیشتر بدون هیچ گونه سردرد جنسی ادامه دهند. بیش از نیمی از افراد مبتلا به سردردهای جنسی در مدت حدود شش ماه آن را تجربه می کنند. برخی از افراد ممکن است در طول زندگی خود فقط یک حمله داشته باشند.

زمان مراجعه به پزشک

سردردهای جنسی معمولاً نگران کننده نیستند. اما اگر در حین فعالیت جنسی دچار سردرد شدید – فوراً با پزشک خود مشورت کنید – مخصوصاً اگر به طور ناگهانی شروع شود یا اولین سردرد شما در این نوع باشد.

علل سردرد جنسی

هر نوع فعالیت جنسی که منجر به ارگاسم شود می تواند باعث سردرد جنسی شود.

سردردهای جنسی ناگهانی و سریع می توانند اختلالات سردرد اولیه باشند که با هیچ بیماری زمینه ای مرتبط نیستند. سردردهای جنسی که به طور ناگهانی ایجاد می شوند بیشتر با موارد زیر همراه هستند:

 • پهن شدن دیواره شریان داخل سر یا ایجاد حباب در آن (آنوریسم داخل جمجمه)

 • ارتباط غیر طبیعی بین شریان ها و وریدهای مغز (ناهنجاری شریانی وریدی) که در فضای پر از مایع نخاعی در داخل و اطراف مغز خونریزی می کند

 • خونریزی به دیواره شریان منتهی به مغز (کالبد شکافی)

 • سکته

 • بیماری عروق کرونر

 • استفاده از برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری

 • التهاب ناشی از عفونت های خاص

سردردهای جنسی مرتبط با از دست دادن هوشیاری ، استفراغ ، سفت شدن گردن ، سایر علائم عصبی و درد شدید که بیش از ۲۴ ساعت طول بکشد ، به احتمال زیاد علت زمینه ای دارد.

عوامل خطرساز

سردردهای جنسی می تواند همه را تحت تأثیر قرار دهد. اما عوامل خطر این سردردها عبارتند از:

 • مرد بودن. مردان بیشتر مستعد سردردهای جنسی هستند.

 • سابقه میگرن. مستعد بودن میگرن خطر ابتلا به سردردهای جنسی را افزایش می دهد.

جلوگیری از سردرد جنسی

گاهی اوقات با قطع فعالیت جنسی قبل از ارگاسم می توان از سردردهای جنسی جلوگیری کرد. انجام نقش منفعلانه در هنگام رابطه جنسی نیز ممکن است مفید باشد.

تشخیص

تصویربرداری از مغز

پزشک شما به احتمال زیاد تصویربرداری از مغز را تجویز می کند.

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا  MRI: تصویربرداری MRI مغز می تواند به تشخیص علل زمینه ای سردرد کمک کند. در آزمایش MRI ، از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر مقطعی از ساختارهای درون مغز استفاده می شود.

 • توموگرافی کامپیوتری (CT) : در برخی موارد، به خصوص اگر سردرد شما کمتر از ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل اتفاق افتاده باشد ، ممکن است سی تی اسکن مغز انجام شود. تصویربرداری CT از یک واحد اشعه ایکس که به دور بدن شما می چرخد و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویر مقطعی از مغز و سر شما استفاده می کند.

 • آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA) و آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری (CT) : این آزمایشات عروق خونی منتهی به داخل و داخل مغز و گردن شما را تجسم می کند.

آنژیوگرام

علاوه بر اینها، پزشک شما ممکن است آنژیوگرافی مغزی را نیز تجویز کند. این آزمایش می تواند شریان های گردن و مغز را نشان دهد.

روش آنژیوگرام شامل عبور یک لوله نازک و انعطاف پذیر از طریق رگ خونی است که معمولاً از کشاله ران شروع می شود و به یک شریان در گردن شما می رسد. مواد حاجب به لوله تزریق می شود تا دستگاه اشعه ایکس بتواند تصویری از عروق گردن و مغز شما ایجاد کند.

ضربه نخاعی

گاهی اوقات ضربه نخاعی (سوراخ کمری) نیز لازم است – مخصوصاً اگر سردرد ناگهانی و اخیراً شروع شده و تصویربرداری مغز طبیعی است.

با این روش ، پزشک مقدار کمی از مایع اطراف مغز و نخاع را خارج می کند. نمونه مایع می تواند وجود خونریزی یا عفونت نشان دهد.

درمان سردرد جنسی

در برخی موارد ، اولین سردرد جنسی شما ممکن است تنها سردرد شما باشد. برخی از سردردهای جنسی به سرعت بهبود می یابد ، بنابراین قبل از اینکه هر مسکنی بتواند کار کند ، درد از بین می رود.

داروهای پیشگیری از سردرد جنسی

اگر سابقه سردردهای جنسی دارید و علت زمینه ای وجود ندارد ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به طور مرتب داروهای پیشگیرانه مصرف کنید. این داروها ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای روزانه. به عنوان مثال مسدود کننده های بتا، پروپرانولول (Inderal، Innopran XL) یا متوپرولول (Lopressor، Toprol-XL)، که برای درمان فشار خون بالا ، بیماری عروق کرونر و میگرن استفاده می شود، ممکن است روزانه برای پیشگیری از سردردهای جنسی مصرف شود. مصرف این داروها فقط در صورت داشتن حملات مکرر یا طولانی مدت توصیه می شوند.

 • داروهای گاه به گاه. ایندومتاسین (Indocin ، Tivorbex) ، یک داروی ضدالتهاب یا یکی از تریپتان ها ، از دسته داروهای ضد میگرن است که می تواند یک ساعت قبل از رابطه جنسی برای جلوگیری از سردرد مصرف شود.

آماده شدن برای ویزیت و معاینه

شما به احتمال زیاد با مراجعه به پزشک خانواده یا پزشک عمومی درمان را شروع می کنید. با این حال ، ممکن است به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع داده شوید. در اینجا، برخی از اطلاعات به شما کمک می کند تا برای جلسه معاینه و ویزیت پزشک آماده شوید و بدانید که از پزشک خود چه انتظاری باید داشته باشید.

تهیه لیستی از سوالات می تواند به شما کمک کند حداکثر استفاده را از وقت خود با پزشک ببرید. در مورد سردردهای مرتبط با فعالیت جنسی ، برخی از سوالاتی که باید از پزشک بپرسید عبارت‌اند از:

 • چه چیزی به احتمال زیاد باعث علائم یا بیماری من می شود؟

 • آیا علل احتمالی دیگری برای علائم یا وضعیت من وجود دارد؟

 • به چه آزمایشاتی نیاز دارم؟

 • آیا وضعیت من به احتمال زیاد موقتی است یا مزمن؟

 • بهترین روش عمل چیست؟

 • جایگزین روش اولیه ای که پیشنهاد می کنید چیست؟

 • من بیماری های دیگری نیز دارم. چگونه می توانم آنها را به بهترین شکل با هم مدیریت کنم؟

 • آیا محدودیت هایی وجود دارد که باید رعایت کنم؟

 • آیا باید به متخصص مراجعه کنم؟

 • آیا جایگزینی کلی برای دارویی که تجویز می کنید وجود دارد؟

 • آیا بروشور یا سایر مواد چاپی وجود دارد که می توانم تهیه کنم؟ چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

از پرسیدن سوالات دیگری که ممکن است در هنگام ملاقات با شما مطرح شود دریغ نکنید.

از پزشک خود چه انتظاری باید داشته باشید؟

پزشک به احتمال زیاد سوالاتی از شما می پرسد. پس، برای پاسخ به این سوالات خودتان را آماده کنید:

 • اولین بار چه موقع دچار سردرد جنسی شدید؟

 • سردرد شما چقدر سریع شروع شد؟

 • از چه زمانی سردرد در رابطه با ارگاسم شروع شد؟

 • آیا سردردهای شما مداوم یا متناوب بوده است؟

 • آیا علائمی به جز درد وجود داشت؟

 • آیا انواع دیگری از سردرد داشته اید؟ اگر چنین است ، آنها چگونه هستند؟

 • آیا کسی در خانواده نزدیک شما میگرن یا سردردهای مرتبط با فعالیت جنسی را تجربه کرده است؟

 • به نظر می رسد که چه چیزی سردرد شما را بهبود می بخشد؟

 • سردرد شما بدتر می شود؟

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

انتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شدانتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شد۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!مهران مدیری به سوگ مادر نشستمهران مدیری به سوگ مادر نشستخاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!خاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟عشق از نگاه نوید محمدزادهعشق از نگاه نوید محمدزادهسریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!
موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستاره
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!