ads
Monday, 29 November 2021|دوشنبه، 8 آذر، 1400|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 99 نفر

سویه مو ویروس کرونا دارای چه ویژگی‌هایی است؟

تاریخ انتشار: يکشنبه، 14 شهريور، 1400 سلامت ، بیماری ها و راه درمان
+ A -

یکی از گونه‌های کرونا که جدیدا مورد توجه سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته سویه مو است. اما سویه مو ویروس کرونا دارای چه ویژگی‌هایی است؟

از زمان فراگیری ویروس کرونا تا به امروز همواره گونه‌های تازه و متنوعی از این ویروس در نقاط مختلف جهان یافت شده است. فراگیرترین سویه از کرونا که هم‌اکنون شاهد آن هستیم گونه دلتا است که نخست در کشور هند کشف شد و سپس با سرعت بسیار زیادی تمام کشورهای دنیا را درگیر کرد.

تهدید واکسن های کرونا توسط جهش‌های کووید-۱۹

در حالی گونه دلتا در جهان شیوع پیدا کرد که واکسن کرونا به تعدادی از جمعیت کشورهای جهان اولی اروپایی،‌ آمریکای شمالی و همچنین آسیایی تزریق شده بود و آن‌ها از خطر ابتلا به کرونا ایمن شده بودند؛‌ اما فراگیری گونه دلتا و آلوده شدن افرادی که در برابر کرونا واکسینه شده بودند مشخص ساخت که جهش‌های کووید-۱۹ می‌تواند واکسن‌های کرونا را به صورت جدی تهدید کند؛ اگرچه همچنان بهترین راه برای مقابله با کرونا و کاهش مرگ و میرهای ناشی از آن تزریق واکسن به شمار می‌رود.

به تازگی گونه جدیدی از کرونا با نام مو به لیست گونه‌های مهم سازمان جهانی بهداشت ورود پیدا کرده است. این یعنی سویه مو هم‌اکنون زیر ذره‌بین سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته و این گونه نیز در حال حاضر خطری را متوجه نظام بهداشت و درمان جهانی نکرده است.

اطلاعاتی که تا به امروز در ارتباط با سویه مو به دست آمده است به شرح زیر می‌باشد.

هرآنچه درباره سویه مو کرونا باید بدانید

۱- این گونه برای اولین بار در کشور کلمبیا و در ۹ ماه پیش یعنی ژانویه کشف شد و گزارش شد.

۲- تا به امروز ۴۰ کشور دنیا که از جمله آن‌ها کشورهایی در آمریکای شمالی، آسیا،‌ اروپا و آمریکای جنوبی هستند این گونه را به خود دیده‌اند.

۳- این ویروس تا به امروز منجر به آلودگی یک دهم از افراد مبتلا به کرونا شده است.

۴- سویه مو از زمان پیدایش تاکنون به سویه غالب تبدیل نشده و همواره پایین‌تر از گونه دلتا قرار داشته است.

۵- این سویه هم‌اکنون در مرحله تحلیل و مطالعه توسط سازمان جهانی بهداشت و نظام‌های بهداشتی کشورها قرار دارد و هنوز در ارتباط با شدت انتقال پذیری، کشندگی و بیماری‌زایی آن اطلاعاتی به دست نیامده است.

۶- سازمان جهان بهداشت ۵ روز قبل این سویه را وارد لیست مورد توجه خود کرد. گونه‌های جدید کرونا به صورت سه پله‌ای رده‌بندی می‌شوند و صعود سویه مو یعنی این گونه از قدرت زیادی برخوردار است و می‌تواند جهان را با تهدید جدی مواجه کند. این در صورتی است که تا به امروز این سویه صعودی نداشته و سازمان جهانی بهداشت در حال مطالعه روی آن است.

۷- بر اساس گزارش منتشر شده از سوی کشورهای درگیر با سویه مو،‌ این گونه قدرت آن را دارد که سیستم ایمنی را دور بزند و از واکسن تأثیر نپذیرد. مثلا ۷ بلژیکی که در یکی از خانه سالمندان این کشور سکونت داشتند با وجود واکسیناسیون کامل در برابر کرونا به این ویروس آلوده شده و جان خود را از دست داده‌اند و علاوه بر این تعدادی دیگری از افراد مستقر در این مرکز نیز آلوده به این گونه، البته در حد خفیف‌تر شده‌اند.

با توجه به این موضوع می‌توان دریافت که سویه مو قدرت آن را دارد که جهان را با تهدید جدی مواجه کند. البته در حال حاضر نمی‌توان با قطعیت در ارتباط با این سویه اظهار نظر کرد، چرا که تاکنون اطلاعات مربوط به آن از جمله قدرت انتقال پذیری، کشندگی و بیماری‌زایی آن مشخص نشده است.

رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا

۸- لازم است که برای جلوگیری از ابتلا به سویه مو تمام دستورالعمل‌های بهداشتی که تا به امروز مورد توجه قرار داشته، کاملا رعایت شوند. مواردی از جمله نظافت شخصی،‌ رعایت اصل تهویه هوا در مکان‌های سربسته، خواب مناسب، تقویت سیستم ایمنی بدن،‌ استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی به منظور مقابله با انواع کرونا از جمله سویه مو ضروری هستند. مگر این که متخصصان اعلام کنند این گونه نیازمند اعمال دستورالعمل‌های جدیدی است.

۹- سویه مو از زمان شیوع تا به امروز در سایه دلتا باقی مانده و نتوانسته چندان جهان را تهدید کند که این می‌تواند جای امیدواری باشد که در آینده نیز این ویروس توانایی تهدید جدی جهان را ندارد. لازم به ذکر است که از زمان کشف گونه مذکور تا به امروز تنها یک دهم درصد از جمعیت جهان به آن آلوده شده‌اند، این در صورتی است که سویه دلتا که آغاز به کار آن نزدیک به سویه مو بود از هند کشف شد و موفق شد سریعا تمام نقاط جهان را درگیر کند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!ترافیک سلبریتی ها و بازیگران در جشن حافظترافیک سلبریتی ها و بازیگران در جشن حافظشهرام قائدی به من گفت حسین گفتند تو قتل عمد کردی!شهرام قائدی به من گفت حسین گفتند تو قتل عمد کردی!ریحانه پارسا و گشت ارشاد انبار باروت و رفتار عاقلانه ارشادریحانه پارسا و گشت ارشاد انبار باروت و رفتار عاقلانه ارشاداسماعیل سلطانیان: دستم را جلوی کسی دراز نمی کنماسماعیل سلطانیان: دستم را جلوی کسی دراز نمی کنمجزییات نون خ ۴ به روایت بازیگر نقش سلمانجزییات نون خ ۴ به روایت بازیگر نقش سلمانحمله به اصغر فرهادی شما را قهرمان نمی کندحمله به اصغر فرهادی شما را قهرمان نمی کندواکنش مهناز افشار به تبرئه شدن همسر سابقش + عکسواکنش مهناز افشار به تبرئه شدن همسر سابقش + عکس
حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل درباره طلاقش آهنگ خواندادل درباره طلاقش آهنگ خواند
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!