ads
Monday, 29 November 2021|دوشنبه، 8 آذر، 1400|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 125 نفر

بهترین زمان برای مصرف مکمل ویتامین D چه وقتی است؟

تاریخ انتشار: سه شنبه، 30 شهريور، 1400 سلامت ، دارو ها
+ A -

ویتامین D به دلایل متعددی ماده مغذی بسیار مهمی برای سلامت ما محسوب می شود. گرچه متأسفانه بسیاری از ما آن را به اندازه ی کافی دریافت نمی کنیم و در حقیقت به کمبود ویتامین D دچار هستیم.

به همین دلیل تعجبی ندارد که مصرف مکمل های ویتامین D به چنین مبحث گسترده و مهمی تبدیل شده است. گرچه بهره مندی از فواید ویتامین نور خورشید از طریق مکمل، به سادگی خرید یک قوطی مکمل و بالا انداختن یکی از قرص های داخل آن نیست. بلکه با داشتن یک روتین مناسب برای مصرف مکمل است که می توانید مطمئن باشید روش درستی در قبال سلامت و پول خود در پیش گرفته اید.

پس بهترین زمان برای مصرف مکمل ویتامین D چه وقتی است و چطور می توان بیشترین بهره را از آن برد؟ کارشناسان به این سؤال ها پاسخ خواهند داد.

فواید مصرف مکمل ویتامین D

در پاسخ به این سؤال که چرا مصرف مکمل های ویتامین D به امری ضروری برای اغلب افراد تبدیل شده است، باید گفت به این دلیل که هیچ منبع غذایی طبیعی مناسبی برای دریافت ویتامین D وجود ندارد.

۳ اونس (۸۵ گرم) ماهی سالمون پرورشی حاوی حدود ۴۴۷ آی یو (International Unit) ویتامین D است و یک پیمانه شیر غنی شده حداکثر ۱۰۰ آی یو ویتامین D در اختیارتان می گذارد. ۸ اونس (۲۲۶ گرم) ماست وانیلی هم تنها ۸۶ آی یو ویتامین دارد. بنابراین برای برخورداری از میزان قابل توجهی ویتامین D باید مقدار زیادی از مواد غذایی حاوی آن را مصرف کنید. در حقیقت، از طریق رژیم غذایی نمی توان به اندازه ی کافی ویتامین D کسب کرد.

و گرچه می توان از طریق نور خورشید مقداری ویتامین D دریافت کرد، اما کماکان در عمل ممکن نیست که بتوانید از طریق غذا و قرارگیری ایمن در معرض نور خورشید، نیاز بدن خود به این ویتامین را تأمین کنید. مگر اینکه شغل تان به گونه ای باشد که مدت زمان زیادی را زیر نور خورشید سپری می کنید، در غیر اینصورت، غیر واقع بینانه است که فکر کنید می توانید از طریق نور خورشید به اندازه ی کافی ویتامین D کسب کنید.

در حقیقت، پژوهشی درباره ی سطح ویتامین D بدن افراد در آمریکا نشان داد میان میزان ویتامین D بدن افراد در فصول تابستان و زمستان تفاوت اندکی وجود داشت.

به همین دلیل کارشناسان توصیه می کنند روزانه مکمل ویتامین D مصرف کنید.

برای زمانبندی مصرف مکمل ویتامین D چه مواردی را باید در نظر داشت؟

از آنجایی که ویتامین D یک ویتامین حلال در چربی است، با وجود یک منبع چربی بهتر جذب بدن می شود. مکمل ویتامین D زمانی بهتر جذب می شود که همراه با غذاهایی حاوی آووکادو، روغن زیتون، تخم کتان یا دیگر منابع چربی های مفید مصرف شود. بنابراین خوردن مکمل ویتامین D با معده ی خالی احتمالاً فکر خوبی نیست.

گرچه در اینجا یک استثنای مهم هم وجود دارد. اگر مکمل مصرفی تان خود حاوی چربی های مناسبی باشد، لازم نیست آن را به همراه غذا بخورید. بعضی مکمل های ویتامین D این ویژگی را دارند، بنابراین توضیحات روی بسته بندی مکمل را مطالعه کنید تا مطمئن شوید حاوی نوعی چربی یا روغن برای افزایش جذب باشد.

اگر اینگونه بود مختارید که ویتامین D خود را بدون غذا بخورید. و بدون غذا هم ویتامین D کماکان جذب بدن تان خواهد شد. تحقیقات نشان داده مکمل های ویتامین D حاوی روغن را می توان با یک پرس غذای کامل، با معده ی خالی، و با یا بدون چربی بیشتر مصرف کرد.

ارتباط میان ویتامین D و خواب

شاید شما هم شنیده باشید که مصرف مکمل ویتامین D می تواند روی خواب اثر گذارد اما دانشمندان هنوز در اینباره کاملاً مطمئن نیستند.

تحقیقات نشان داده ویتامین D در تولید ملاتونین نقش دارد، هورمونی که به تنظیم ساعت زیستی و خواب بدن کمک می کند. کارشناسان می گویند از قرار معلوم یک رابطه ی دو سویه میان ویتامین D و خواب وجود دارد. میان پایین بودن سطح ویتامین D در بدن و کاهش کیفیت و مدت خواب ارتباط وجود دارد. از سویی دیگر ارتباطی هم میان نداشتن خواب کافی و بالاتر بودن ریسک کمبود ویتامین D مشاهده شده است. علم در اینباره هنوز در اول راه است.

مدارک و شواهدی وجود دارد که می گوید ویتامین D باعث خواب می شود اما تحقیقات در اینباره کماکان ادامه دارد. در اینکه میان کمبود ویتامین D و تعدادی از مشکلات خواب ارتباط وجود دارد، شکی نیست، اما برای پی بردن به رابطه ای که واقعاً میان مصرف مکمل ویتامین D و خواب وجود دارد، به پژوهش بیشتری نیاز است.

پس بهترین زمان برای مصرف مکمل ویتامین D چه وقتی است؟

به گفته ی کارشناسان، زمان مصرف ویتامین D به خودتان بستگی دارد و ساعت به خصوصی برای این کار وجود ندارد. در حقیقت، بهترین زمان هر وقتی در برنامه ی روزانه تان است که یادتان بیاید مکمل تان را بخورید.

اگر مکمل تان حاوی چربی باشد دست تان بازتر است. گرچه برای اینکه گاهی خوردن مکمل را فراموش نکنید، می توانید این کار را به دیگر امور برنامه ی روزانه ی خود گره بزنید، مثلاً نوشیدن چای یا قهوه ی صبحگاهی یا مسواک زدن دندان ها.

اگر مکمل تان حاوی چربی نیست، می توانید آن را به همراه صبحانه تان بخورید (البته مطمئن شوید چربی سالمی مثل آووکادو یا روغن زیتون در صبحانه تان وجود دارد). اگر ناهار یا شام برایتان بهتر است، به همان روش عمل کنید.

اگر هم ویتامین D خود را اوقات مختلفی از روز می خورید یا حتی هر از گاهی خوردنش را فراموش می کنید، نگران نشوید. این ویتامین بسیار باگذشت است. اگر یک روز خوردنش را فراموش کردید، می توانید روز بعد دو تا از آن بخورید.

مخلص کلام

در مفید بودن مصرف مکمل ویتامین D شکی نیست. وقتی آزمایش گرفتید و سطح ویتامین D بدن تان را دانستید و با مشورت پزشک یک مکمل باکیفیت هم تهیه کردید، آن را با یکی از کارهای ثابت و همیشگی برنامه ی روزانه ی خود گره بزنید. به خاطر داشته باشید که اگر مکمل تان حاوی چربی نباشد، برای جذب بهتر باید ویتامین D را به همراه یک چربی سالم مصرف کنید.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!ترافیک سلبریتی ها و بازیگران در جشن حافظترافیک سلبریتی ها و بازیگران در جشن حافظشهرام قائدی به من گفت حسین گفتند تو قتل عمد کردی!شهرام قائدی به من گفت حسین گفتند تو قتل عمد کردی!ریحانه پارسا و گشت ارشاد انبار باروت و رفتار عاقلانه ارشادریحانه پارسا و گشت ارشاد انبار باروت و رفتار عاقلانه ارشاداسماعیل سلطانیان: دستم را جلوی کسی دراز نمی کنماسماعیل سلطانیان: دستم را جلوی کسی دراز نمی کنمجزییات نون خ ۴ به روایت بازیگر نقش سلمانجزییات نون خ ۴ به روایت بازیگر نقش سلمانحمله به اصغر فرهادی شما را قهرمان نمی کندحمله به اصغر فرهادی شما را قهرمان نمی کندواکنش مهناز افشار به تبرئه شدن همسر سابقش + عکسواکنش مهناز افشار به تبرئه شدن همسر سابقش + عکس
حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل درباره طلاقش آهنگ خواندادل درباره طلاقش آهنگ خواند
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!