ads
Tuesday, 19 October 2021|سه شنبه، 27 مهر، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 69 نفر

مروری بر گذشته

اتهامات جدی علیه آذری جهرمی؛ آیا وزیر سابق ارتباطات به زندان می‌رود؟
اتهامات جدی علیه آذری جهرمی؛ آیا وزیر سابق ارتباطات به زندان می‌رود؟
لیگ قهرمانان آسیا | یک چهارم نهایی / الهلال 3 - پرسپولیس 0
لیگ قهرمانان آسیا | یک چهارم نهایی / الهلال 3 - پرسپولیس 0
خداحافظی ناگهانی مایکل کین از دنیای بازیگری
خداحافظی ناگهانی مایکل کین از دنیای بازیگری
پاییز امسال و دو فیلم و سریال از گلشیفته فراهانی
پاییز امسال و دو فیلم و سریال از گلشیفته فراهانی
سینما عصر جدید تهران تخریب شد؟
سینما عصر جدید تهران تخریب شد؟
مدرنا فرمول ساخت واکسن کرونا را به هیچکس نمی‌دهد؛ پول مهم‌تر از جان انسان‌ها!
مدرنا فرمول ساخت واکسن کرونا را به هیچکس نمی‌دهد؛ پول مهم‌تر از جان انسان‌ها!
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 26 مهر 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 26 مهر 1400
خانه فروغ فرخزاد دیدنی می‌شود
خانه فروغ فرخزاد دیدنی می‌شود
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 21 مهر 1400
پیشخوان روزنامه های ورزشی چهارشنبه 21 مهر 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 19 مهر 1400
پیشخوان روزنامه های دوشنبه 19 مهر 1400
عزت‌الله مهرآوران دار فانی را وداع گفت
عزت‌الله مهرآوران دار فانی را وداع گفت
آنجلینا جولی در جستجوی همسر ایده‌ال
آنجلینا جولی در جستجوی همسر ایده‌ال
آخرین قیمت خودرو در ایران، ۱۹ مهر ۱۴۰۰
آخرین قیمت خودرو در ایران، ۱۹ مهر ۱۴۰۰
پیشخوان روزنامه های چهارشنبه 21 مهر 1400
پیشخوان روزنامه های چهارشنبه 21 مهر 1400
راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تا سه سال دیگر؛ دسترسی به اینترنت جهانی قطع می‌شود؟
راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تا سه سال دیگر؛ دسترسی به اینترنت جهانی قطع می‌شود؟
فرانسه با دست پر وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شد
فرانسه با دست پر وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شد
فال روزانه شنبه 24 مهر 1400
فال روزانه شنبه 24 مهر 1400
حاشیه‌های اولین تجربه مجری‌گری کیم کارداشیان
حاشیه‌های اولین تجربه مجری‌گری کیم کارداشیان
درآمد باورنکردنی سریال پایتخت از پیام‌های بازرگانی
درآمد باورنکردنی سریال پایتخت از پیام‌های بازرگانی
پیشخوان روزنامه های سه شنبه 20 مهر 1400
پیشخوان روزنامه های سه شنبه 20 مهر 1400

۱۰ فیلم سینمایی برای آشنایی با اوضاع بغرنج کنونی مردم افغانستان

تاریخ انتشار: سه شنبه، 30 شهريور، 1400 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، سینمای جهان
+ A -

فیلم ها و به طور کلی سینما یکی از بهترین آینه ها برای نشان دادن وضعیت جامعه هستند که به شما امکان می دهند از دیدگاه های متفاوتی شرایط را دیده و یک جهان بینی متفاوت داشته باشید. موضوع افغانستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در شرایطی که اوضاع افغانستان لحظه به لحظه بدتر و تاریک تر می شود، بسیاری از افراد وقتی پای درک تاریخ این کشور، فضای سیاسی، اجتماعی و مذهبی این کشور و همچنین اوضاعی که منجر به رسیدن دوباره طالبان به قدرت در افغانستان  شد به میان می آید بسیاری اوضاع را درک نمی کنند یا درک درستی از آن ندارند. جدای از مطالعه اخبار و روایت های تاریخی در مورد این کشور و اتفاقاتی که در دهه های اخیر در صحنه افغانستان رخ داده، فیلم هایی نیز ساخته شده اند که باعث می شوند درک بهتری از شرایط کنونی افغانستان و شرایط کلی جامعه و فضای سیاسی-اجتماعی-فرهنگی-مذهبی این کشور داشته باشید.

۱- Osama (2003)

فیلمی بر اساس تجربیات خام و روایت های دست اول مردم افغانی که در این کشور زندگی می کنند، فیلم Osama  رنج های زندگی معمولی این مردم تحت حاکمیت رهبرانی سنگدل و ظالم را به تصویر می کشد.  در کشوری که مردم آن اجازه ترک خانه بدون همراهی یکی از مردان محرمشان را ندارند، مادر و دختری دست به یک اقدام خطرناک می زنند و آن اینکه دختر را با ظاهری پسرانه و با نام اسامه به بیرون از خانه بفرستند. این فیلم به کارگردانی صدیق برمک یکی از اولین فیلم هایی بود که بعد از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ در افغانستان ساخته شد.

۲- Zero Dark Thirty (2012)

فیلم Zero Dark Thirty یک تریلر آمریکایی به کارگردانی کاتری بیگلو و بر اساس سرگذشت زنی به نام مایا از مامورین و تحلیلگران سازمان سیا ساخته شده که رهبری تیمی را بر عهده دارد که بیش از یک دهه برای شناسایی محل اختفای اسامه بن لادن تلاش می کنند و در نهایت با شناسایی محل زندگی او در پاکستان، چراغ سبز را برای حمله به این خانه فراهم می کنند، در حالی که اطرافیان وی برخلاف او به صحت اطلاعاتش اطمینان کامل ندارند. این فیلم در نهایت برنده جایزه اسکار شده و یکی از بهترین فیلم های ساخته شده در مورد افغانستان به شمار می آید.

۳- The Road to Guantanamo (2006)

داستان فیلم The Road to Guantanamo  در مورد سه مسلمان بریتانیایی است که توسط نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۰۱ و پس از حملات یازده سپتامبر دستگیر شده و به زندان گوانتانامو منتقل می شوند، زندانی مخوف که در خلیجی به همین نام در کوبا قرار دارد و متهمان به فعالیت های تروریستی در آنجا نگهداری می شوند.

۴- The Tillman Story (2011)

یک بازیکن فوتبال آمریکایی به نام پت تیلمن به ارتش ایالات متحده پیوسته و در شرایطی رازآلود در افغانستان کشته می شود. در حالی که اغلب مردم فکر می کنند او در حال مبارزه برای کشورش کشته شده ، واقعیت این است که مرگ او نتیجه تیراندازی نیروهای خودی بوده است. این فیلم نقدی تند و گزنده نسبت به هر اتفاقی است که در میدان نبرد رخ می دهد و همچنین اینکه چطور گاهی اوقات تصویری بزرگنمایی شده، نادرست و دراماتیک از وقایع به مردم نشان داده می شود.

۵- Taxi To the Dark Side (2007)

فیلم Taxi To the Dark Side که بر رویکرد دولت بوش نسبت به متهمان به حملات تروریستی پس از حملات یازده سپتامبر تمرکز دارد، داستان یک راننده تاکسی است که بعد از بازجویی شدن به مدت ۵ روز جانش را از دست داده و جنازه اش پیدا می شود. او در اثر شکنجه کشته می شود و بدین ترتیب نشان داده می شود که چطور مقامات دولتی از ابزارهای خشن برای درس عبرت دادن به دیگران استفاده می کنند. این فیلم مستند چنان تاثیرگذار بود که برنده جایزه اسکار نیز شد.

۶- The Patience Stone (2012)

فیلم The Patience Stone داستان تکان دهنده زنی است که از تجربیات و رازهای تاریک ۱۰ سال زندگی خود با شوهرش می گوید، در حالی که شوهرش دچار مرگ مغزی شده و در شرایط نباتی به این رازها گوش می دهد. داستان فیلم در افغانستان روایت می شود و اقتباسی است از رمانی از عتیق رحیمی به همین نام در مورد تحجر دینی در این کشور و رنج هایی که زنان متحمل می شوند.

۷- Kandahar (2001)

زنی افغان که در کانادا زندگی می کند به زادگاهش باز می گردد تا دنبال خواهر بیمارش بگردد در حالی که به مناطقی بسیار خطرناک در این کشور متفاوت گام می گذارد.

۸- Earth and Ashes (2004)

فیلم Earth and Ashes داستان یک پیرمرد افغان است که همراه با نوه ناشنوای خود تلاش دارد از دل بیابان عبور کرده و خود را به پسرش برساند. این پدر درمانده خبرهای ناخوشایندی دارد که باید به پسرش که در یک معدن کار می کند، برساند.

۹- Kabul Express (2006)

فیلم Kabul Express یک داستان غیرواقعی در مورد دو روزنامه نگار آمریکایی، یک روزنامه نگار هندی و راهنمای افغان آن هاست که توسط سربازان پاکستانی به گروگان گرفته می شوند. این چهار نفر به مدت ۴۸ ساعت با سربازان پاکستانی در افغانستان جنگ زده همراه می شوند.

۱۰- In This World (2002)

دو آواره جوان افغانی از کشور جنگ زده و خطرناک خود فرار می کنند و قصد دارند در کشوری دیگر پناهنده شوند. برای این که این دو بتوانند خود را به لندن رسانده و زندگی تازه ای را شروع کنند، آن ها تجربیات بسیار تلخ و تکان دهنده ای را متحمل شده و در تمام این شرایط دشوار برای زنده ماندن تلاش می کنند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

درخشش فیلم فرزند جعفر پناهی در جشنواره لندندرخشش فیلم فرزند جعفر پناهی در جشنواره لندنمالک سینما عصر جدید پس از تغییر کاربری: اگر علاقه داشتید می آمدید و اینجا فیلم می دیدید!مالک سینما عصر جدید پس از تغییر کاربری: اگر علاقه داشتید می آمدید و اینجا فیلم می دیدید!درآمد باورنکردنی سریال پایتخت از پیام‌های بازرگانیدرآمد باورنکردنی سریال پایتخت از پیام‌های بازرگانیاعتراض عمو پورنگ به افزایش چند برابری قیمت دارواعتراض عمو پورنگ به افزایش چند برابری قیمت دارورقیب اصغر فرهادی وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شدرقیب اصغر فرهادی وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شدخداحافظی ناگهانی مایکل کین از دنیای بازیگریخداحافظی ناگهانی مایکل کین از دنیای بازیگریآنجلینا جولی در جستجوی همسر ایده‌الآنجلینا جولی در جستجوی همسر ایده‌النبرد تمام عیار جانی دپ و امبر هرد در ویرجینیانبرد تمام عیار جانی دپ و امبر هرد در ویرجینیاتوهین باورنکردنی ایزی لایف به استاد شفیعی کدکنی!توهین باورنکردنی ایزی لایف به استاد شفیعی کدکنی!تناقض گویی عجیب فیلیمو درباره قبله عالم | توقف یا توقیف؟تناقض گویی عجیب فیلیمو درباره قبله عالم | توقف یا توقیف؟سینما عصر جدید تهران تخریب شد؟سینما عصر جدید تهران تخریب شد؟توقف پخش سریال قبله عالم به دلیل سانسور و ممیزیتوقف پخش سریال قبله عالم به دلیل سانسور و ممیزیفرانسه با دست پر وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شدفرانسه با دست پر وارد رقابت اسکار ۲۰۲۲ شدپاییز امسال و دو فیلم و سریال از گلشیفته فراهانیپاییز امسال و دو فیلم و سریال از گلشیفته فراهانیرقابت جذاب قهرمان اصغر فرهادی با فیلم ژاپنیرقابت جذاب قهرمان اصغر فرهادی با فیلم ژاپنیگلدن گلوب ۲۰۲۲ برگزار می‌شود؟گلدن گلوب ۲۰۲۲ برگزار می‌شود؟طوفان جیمز باند در سینماهای جهانطوفان جیمز باند در سینماهای جهانحاشیه‌های اولین تجربه مجری‌گری کیم کارداشیانحاشیه‌های اولین تجربه مجری‌گری کیم کارداشیانفیلم هایی که در دولت حسن روحانی توقیف شدند!فیلم هایی که در دولت حسن روحانی توقیف شدند!پرستو صالحی مهاجرت کرد [به‌روزرسانی]پرستو صالحی مهاجرت کرد [به‌روزرسانی]عزت‌الله مهرآوران دار فانی را وداع گفتعزت‌الله مهرآوران دار فانی را وداع گفتسریال نون خ ۴ برای نوروز ۱۴۰۱ ساخته می‌شود؟سریال نون خ ۴ برای نوروز ۱۴۰۱ ساخته می‌شود؟توضیح فرزند عزت‌الله مهرآوران درباره وخامت احوال پدرشتوضیح فرزند عزت‌الله مهرآوران درباره وخامت احوال پدرشکیهان: بی پولی نباید باعث شود هنرمندان در آگهی های تبلیغاتی ظاهر شوندکیهان: بی پولی نباید باعث شود هنرمندان در آگهی های تبلیغاتی ظاهر شوندحال عزت‌الله مهرآوران وخیم شدحال عزت‌الله مهرآوران وخیم شد
محبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل درباره طلاقش آهنگ خواندادل درباره طلاقش آهنگ خواندخانه فروغ فرخزاد دیدنی می‌شودخانه فروغ فرخزاد دیدنی می‌شودمونیکا بلوچی کمدی بازی می‌کندمونیکا بلوچی کمدی بازی می‌کندآلبوم ۳۰ ادل پاییزی شدآلبوم ۳۰ ادل پاییزی شددواین جانسون رپر شددواین جانسون رپر شدکیم کارداشیان مجری موفق‌تری است یا ادل؟کیم کارداشیان مجری موفق‌تری است یا ادل؟حمله تند فرزند حسین پناهی به رسول نجفیانحمله تند فرزند حسین پناهی به رسول نجفیانهمایون آهنگ استاد شجریان را خواند | پسر به یاد پدرهمایون آهنگ استاد شجریان را خواند | پسر به یاد پدرمحسن چاوشی با خسوف و سینا حجازی با بسته پیشنهادی می‌آیندمحسن چاوشی با خسوف و سینا حجازی با بسته پیشنهادی می‌آیندتاریخ انتشار آلبوم جدید ادل اعلام شدتاریخ انتشار آلبوم جدید ادل اعلام شدسامان خواننده "شمعدونی‌ها" مهاجرت کردسامان خواننده "شمعدونی‌ها" مهاجرت کردحمید صفت از اتهام قتل عمد تبرئه شدحمید صفت از اتهام قتل عمد تبرئه شدامینم هوادارانش را غافل‌گیر کرد + عکسامینم هوادارانش را غافل‌گیر کرد + عکس«مرغ سحر»، در ترکیه طنین‌انداز شد«مرغ سحر»، در ترکیه طنین‌انداز شدبریتنی اسپیرز آزاد شدبریتنی اسپیرز آزاد شداعتراض وحید تاج به صدا و سیمااعتراض وحید تاج به صدا و سیمااضافه وزن محسوس سلنا گومز سوژه رسانه ها شداضافه وزن محسوس سلنا گومز سوژه رسانه ها شدکنسرت ابراهیم تاتلیس پس از ۱۲ سال و ثبت یک رکوردکنسرت ابراهیم تاتلیس پس از ۱۲ سال و ثبت یک رکوردادل رابطه‌ عاشقانه جدیدش را فاش کردادل رابطه‌ عاشقانه جدیدش را فاش کردکنسرت در ایران تبدیل به خاطره می‌شود؟!کنسرت در ایران تبدیل به خاطره می‌شود؟!ابراز مخالفت دوباره همسر بنیامین بهادری با واکسیناسیون کروناابراز مخالفت دوباره همسر بنیامین بهادری با واکسیناسیون کروناحمید صفت: هر حکمی بدهید مطیع هستمحمید صفت: هر حکمی بدهید مطیع هستمنیکی میناژ : تزریق واکسن کرونا باعث از دست رفتن قدرت جنسی مردان می شودنیکی میناژ : تزریق واکسن کرونا باعث از دست رفتن قدرت جنسی مردان می شود
شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کانادا