ads
Monday, 29 November 2021|دوشنبه، 8 آذر، 1400|يا قاضي الحاجات|افراد آنلاین: 101 نفر

آرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شد

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 13 آبان، 1400 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، هنرمندان ایران
+ A -

کوروش کمالی سروستانی با اشاره به نحوه شکل‌گیری «آرشیو ملّی هنر ایران»، درباره بخش‌های مختلف این مجموعه فرهنگی و هنری و همچنین بی‌نظیر بودن آن در سطح جهان می‌گوید.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس و ایده‌پرداز طرح «آرشیو ملّی هنر ایران» درباره ایده و نحوه شکل‌گیری این مجموعه اظهار کرد: طرح تأسیس «آرشیو ملّی هنر ایران» در سال ۱۳۹۴ حین مطالعه درباره آرشیوهای موجود کشور شکل گرفت و پروپوزال و طرحی در راستای آن نگاشته شد. اگرچه در ایران بخش‌های مختلف آرشیوی در کشور وجود دارد، اما تا پیش از راه‌اندازی این مجموعه، هیچ آرشیوی وجود نداشت که روی تمام شاخه‌های هنری ایران فعالیت کرده باشد. البته در حوزه سینما، «فیلم‌خانه ملّی ایران» که یکی از بهترین مراکز جمع‌آوری فیلم است، مجموعه‌ای از فیلم‌های خوب را جمع کرده، یا در موزه موسیقی کارهای ارزشمندی در زمینه جمع‌آوری موسیقی ایرانی شده‌ است، اما جایی که همه هنرها در آن گردآوری شوند، وجود نداشت.

کمالی سروستانی در ادامه افزود: چیزی که ما به آن «آرشیو ملّی هنر ایران» می‌گوییم دربرگیرنده هفت هنر و شامل موسیقی (سنتی، مقامی، محلی، مذهبی و مدرن)، هنرهای نمایشی (تئاتر، تعزیه، نمایش‌های عروسکی، پایکوبی‌های محلی و سنتی، مراسم مختلف آئین‌های مذهبی و ملّی)، هنرهای تجسمی (نقاشی، خوش‌نویسی، مجسمه‌سازی، طراحی، عکاسی، قرآن‌نگاری و...)، هنرهای سنتی (خاتم‌کاری، شیشه‌گری، میناکاری، فرش، منبّت، قلم‌زنی، چوب‌بُری، چرم‌سازی، نجّاری، کاشی‌های هفت‌رنگ، معرّق و...)، ادبیات (شعر، داستان، نمایش‌نامه، فیلم‌نامه)، معماری (ایران باستان، دوره اسلامی و معاصر) و سینما (هنری و مستند) است. «آرشیو ملّی هنر ایران» به‌صورت دیجیتال در تمام این رشته‌ها به جمع‌آوری کلیه آثار دیداری، شنیداری، اسناد مکتوب، کتاب‌ها، نشریات، زندگی‌نامه‌ها، فیلم‌های مستند، عکس هنرمندان، پوسترهای هنری و به هرآن‌چه به این هفت هنر مربوط باشد، می‌پردازد.

این پژوهشگر و استاد دانشگاه گفت: در روزگار ما با گسترش فناوری اطلاعات و ظهور جامعه اطلاعاتی، دیجیتال‌سازی آرشیوها دست‌یابی بهتر و سریع‌تر و آسان‌تر را فراهم آورده‌ و استفاده از آن را به یک ضرورت تبدیل کرده‌ است. به‌همین دلیل و با توجه به این‌که کسی حتی توان و امکان جمع‌آوری فیزیکی کلیه آثار یکی از این حوزه‌ها را ندارد، دیجیتال‌سازی این امکان را به ما می‌دهد که همه اطلاعات در مورد این هنرها را جمع، طبقه‌بندی و فهرست‌نویسی علمی کنیم تا علاقه‌مندان و پژوهشگران بتوانند به‌راحتی از آن استفاده کنند. همین‌طور برنامه‌ریزی‌هایی صورت‌ گرفته تا سالانه برای هنرمندان عرصه‌های مختلف بتوان نشانِ «هنر ایران» را به هنرمندان برجسته و حامیان این مجموعه اهدا کرد. آخرین بخشی که همکاران آرشیو سعی دارند به آن دست پیدا کنند، ارتباط با موزه‌ها، گالری‌ها و کتابخانه‌های جهان و مجموعه‌داران ایرانی خارج از کشور، در جهت جمع‌آوری آثار هنری بیشتر است.

مالی سروستانی در خصوص طبقه‌بندی مخاطبان و چگونگی استقبال آن‌ها از این آرشیو دیجیتال بیان کرد: آرشیو ملّی دیجیتال با این حجم گسترده‌ای که از هنر را پوشش می‌دهد، مخاطب همگانی دارد؛ کمتر کسی‌ است که دغدغه‌ ادبیات، معماری، سینما و هنرهای مختلف را نداشته‌ باشد؛ پس مخاطب عام است. اگرچه برای متخصصان و پژوهشگران این عرصه کاربرد علمی‌تری دارد. برای مثال، در سینما از سال ۱۳۰۹ با ساخت فیلم «آبی و رابی» تاکنون حدوداً چهارهزار فیلم توسط سینماگران ایرانی ساخته شده‌ است. «آرشیو دیجیتال هنر ایران» تا به امروز و در گام اول، موفق به جمع‌آوری ۳۲۰۰ نسخه از این فیلم‌ها شده‌ است. در آرشیو این فیلم‌ها، کلیه اطلاعاتی که مخاطب لازم است درباره فیلم بداند، مثل مشخصات کارگردان، فیلم‌نامه، بازیگر، آهنگساز، دکوپاژ، لوکیشن، طراحی لباس و کلیه عوامل گنجانده شده‌ است. همین اتفاق درباره موسیقی شکل گرفته و در آرشیو ۶۰ هزار فایل موسیقی فهرست و ذخیره شده‌ است. همچنین نزدیک به ۱۲ هزار عنوان کتاب الکترونیکی درباره این هفت هنر (پیش‌بینی می‌شود بیش از صدهزار نسخه جمع‌آوری شود)، ۲۰ هزار فایل از آثار هنرمندان تئاتر، نمونه‌هایی از تعزیه‌های اجراشده، مکتب‌های خوش‌نویسی از اولین دوره‌ها تا به امروز، آثاری از قرآن‌نگاران، نقاشان، مجسمه‌‎سازان و فایل‌هایی از فیلم‌های مستند در دسترس علاقه‌مندان و مخاطبان عام و خاص قرار می‌گیرد.

او افزود: اگرچه این آرشیو فعلا در ساختمان مرکز اسناد استان فارس شکل گرفته، اما امید می‌رود با تأمین اعتبار بتوان زمین مناسبی تهیه کرد و ساختمانی مجزا برای «آرشیو ملّی هنر ایران» ساخت. در طرح اصلی که سال ۹۴ ارائه شد، این آرشیو در ساختمانی هفت‌طبقه طراحی شده بود. طبق این طرح، بناست تا هر طبقه به مساحت هزار متر، به یک هنر اختصاص یابد و به‌صورت دیجیتالی و بعضاً فیزیکی به نمایش گذاشته‌ شود. همچنین در کنار این هفت طبقه، سالن نمایش فیلم، تئاتر، موسیقی و گالری و نمایشگاه آثار هنری (تابلو نقاشی، نسخ خطی، صنایع دستی)، اتاق گفت‌وگو و اتاق پژوهش تعبیه خواهد شد. این موزه شورایی به نام «شورای عالی آرشیو ملّی هنر ایران» خواهد داشت که اعضای آن از میان هنرمندان برجسته هنرهای هفت‌گانه ایران و دیگر شخصیت‌های حقیقی و حقوقی برگزیده می‌شوند. همکاران این آرشیو در این پروسه، به جمع‌آوری، طبقه‌بندی و فهرست‌نگاری کلیه آثار هفت هنر می‌پردازند. طراحی نرم‌افزار و اپلیکیشن ویژه‌ آرشیو به زبان‌های فارسی و انگلیسی نیز بخشی از این روند است. ضبط و تدوین تاریخ شفاهی هنر ایران در گفت‌وگو با هنرمندان و منتقدان از دیگر اقدامات این مجموعه است. همچنین تلاش می‌شود با تمام هنرمندان در تمامی حوزه‌ها گفت‌وگویی ضبط و نگهداری شود. تدوین دانش‌نامه، مقاله‌شناسی، کتاب‌شناسی هنر ایران و تأسیس کتابخانه تخصصی نیز از دیگر اقداماتی‌ است که در این آرشیو بر انجام آن اهتمام ورزیده خواهد شد. در آرشیو ملّی هنر ایران، بخش مجزایی به‌ نام «مجموعه‌داران آثار» وجود دارد که امید می‌رود با رایزنی با صاحبان آثار، بتوان این مجموعه‌ها را با نام خود مجموعه‌داران به آن اضافه کرد.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس درباره امکانات دسترسی مخاطبان و همچنین محدودیت‌ها، فیلترگذاری‌ها و خط قرمزها نیز این‌طور توضیح داد: برای افتتاح این مجموعه هفت‎ گامِ پنج‌ساله تعریف شده‌ است که در گام اول تمام خدمات به‌صورت آفلاین و در محل آرشیو قابل‌ ارائه هستند. علاقه‌مندان می‌توانند به آرشیو ملی هنر ایران، که در کتابخانه ملی فارس در شهر شیراز سامان یافته، مراجعه کنند. اما در برنامه نهایی، این آرشیو تحت وب خواهد بود و در هر نقطه از جهان، در اختیار مخاطبان خواهد بود. طبیعتاً امکان بارگذاری آنلاین تمام آثار هنری برای این مجموعه فراهم نیست؛ این مسئله دلایل مختلفی دارد، که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مدیریت حقوق دیجیتالی و قوانین مالکیت معنوی (کپی‌رایت) در قلمرو جهوری اسلامی ایران است. بعضی حقوق برای بارگذاری آنلاین برخی از آثار محدودیت ایجاد می‌کند که البته عمده‌ای که ذیل این محدودیت قرار می‌گیرد در دسته‌ سینما یا موسیقی است. طبق آخرین داده‌ها بیش از ۸۰ درصد از داشته‌های هفت هنر قابلیت استفاده عمومی و آنلاین خواهد داشت و ۲۰ درصد آن با توجه به قوانین کشور، قوانین کپی‌رایت و قوانین حقوقی، به‌صورت آفلاین فقط در اختیار پژوهشگران عرصه هنر قرار خواهد گرفت.

او همچنین درباره نمونه‌های خارجی این موزه دیجیتال گفت: اگرچه آرشیو آثار هنری در کشورهای دیگر، خصوصاً کشورهای پیشرفته غربی، بویژه در عرصه سینما، موسیقی، نقاشی و تا حدودی معماری و مجسمه‌سازی بسیار است، اما تحقیقات نشان می‌دهد آرشیو «هفت هنر» در هیچ‌کدام از کشورهای دنیا راه‌اندازی نشده است. برای مثال یکی از مهم‌ترین مراکز هنری انگلستان «آکادمی سلطنتی هنر» در سال ۱۷۶۸ بنیان نهاده شد اما تنها به حفظ آثار عمدتاً تجسمی می‌پردازد. یا «گالری ملّی هنر» در واشینگتن‌ دی‌سی آمریکا نیز بیشتر دربرگیرنده‌ هنرهای تجسمی‌ است.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!ترافیک سلبریتی ها و بازیگران در جشن حافظترافیک سلبریتی ها و بازیگران در جشن حافظشهرام قائدی به من گفت حسین گفتند تو قتل عمد کردی!شهرام قائدی به من گفت حسین گفتند تو قتل عمد کردی!ریحانه پارسا و گشت ارشاد انبار باروت و رفتار عاقلانه ارشادریحانه پارسا و گشت ارشاد انبار باروت و رفتار عاقلانه ارشاداسماعیل سلطانیان: دستم را جلوی کسی دراز نمی کنماسماعیل سلطانیان: دستم را جلوی کسی دراز نمی کنمجزییات نون خ ۴ به روایت بازیگر نقش سلمانجزییات نون خ ۴ به روایت بازیگر نقش سلمانحمله به اصغر فرهادی شما را قهرمان نمی کندحمله به اصغر فرهادی شما را قهرمان نمی کندواکنش مهناز افشار به تبرئه شدن همسر سابقش + عکسواکنش مهناز افشار به تبرئه شدن همسر سابقش + عکس
حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل درباره طلاقش آهنگ خواندادل درباره طلاقش آهنگ خواند
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!