ads
Tuesday, 30 November 2021|سه شنبه، 9 آذر، 1400|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 69 نفر

تعداد تخمک‌ های زنان چند تاست؟

تاریخ انتشار: جمعه، 21 آبان، 1400 سلامت ، زنان
+ A -

تعداد تخمک‌ های زنان که با آن متولد شده اند نقش کلیدی در باروری دارد، اما این تنها عامل نیست. تعداد تخمک شما تنها چیزی نیست که بر باروری تأثیر می گذارد.

دستگاه تناسلی زنان شبکه ای جذاب از سلول ها و بافت هایی است که قادر به تولید انسان هستند. و کلید همه چیز تخمک است.

اگر رحم دارید، احتمالاً با ۱ تا ۲ میلیون تخمک متولد شده اید. اما، اتفاق عجیب این است: زمانی که به بلوغ می رسید و از نظر بیولوژیکی قادر به داشتن فرزندی از خودتان هستید، این تعداد به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

توجه: هیچ راهی برای اندازه گیری یا آزمایش تعداد تخمک در هر زمان وجود ندارد.

در حال حاضر، نکته مهم و قابل توجه این است که تعداد تخمک‌های شما تنها عامل در مورد شانس باردار شدن شما نیست اما این چیزی است که باید در نظر بگیرید؛ به خصوص اگر قصد دارید در آینده بچه دار شوید.

تعداد تخمک های زنان چند تاست؟

ریگان مک‌دونالد-موسلی، MD، MPH، متخصص زنان و زایمان و مدیر ارشد اجرایی Power to Decide، می‌گوید: «افراد دارای رحم با تمام تخمک‌هایی که در طول عمر خود خواهند داشت به دنیا می‌آیند، به این معنی که راهی برای تولید بیشتر وجود ندارد.

و با افزایش سن، در نهایت تا زمان یائسگی، یعنی حدود ۵۰ سالگی، تمام آن ۱ تا ۲ میلیون تخمک را از دست خواهید داد. اما همه آنها را به یک شکل از دست نمی دهید.

در اینجا نگاهی به تعداد تخمک های زنان در طول هر دهه زندگی تا یائسگی می اندازیم:

سن

تعداد تخمک‌ها

از دست دادن تخمک و باروری

تولد

یک تا ۲ میلیون تخمک

هر ماه حدود ۱۱۰۰۰ تخمک قبل از رسیدن به سن ۱۰ تا ۱۴ سالگی یا بلوغ می میرند.

بلوغ

۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تخمک

پس از شروع سیکل قاعدگی، هر ماه حدود هزار تخمک از بین می رود.

دهه ۲۰

۱۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تخمک

احتمال باردار شدن عموماً از اواخر سال‌های نوجوانی تا اواخر دهه ۲۰ به اوج خود می‌رسد.

دهه ۳۰

۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار تخمک

باروری در اوایل دهه ۳۰ شروع به کاهش می کند.

اواخر دهه ۳۰

حدود ۲۷ هزار تخمک

نرخ از دست دادن تخمک در سن ۳۵ سالگی افزایش می یابد.

اواخر دهه ۴۰

۵ هزار تا ۱۰ هزار تخمک

در سن ۴۰ سالگی، شانس باردار شدن کمتر از ۵ درصد در هر سیکل قاعدگی است.

یائسگی

حدود صفر تا یکهزار تخمک

تا زمانی که شما به سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی یا یائسگی برسید، تعداد بسیار کمی یا عملاً هیچ تخمکی باقی نمی ماند.

چگونه تخمک های خود را از دست می دهید؟

از دست دادن تخمک معمولاً به یکی از دو روش اتفاق می افتد که شناخته شده ترین آن تخمک گذاری است؛ یعنی زمانی که تخمدان های شما هر ماه یک تخمک بالغ آزاد می کنند. اگر تخمک بارور نشود، به عنوان بخشی از دوران پریود از بدن شما خارج می شود.

با این حال، یک فرد به طور معمول فقط ۳۰۰-۵۰۰ تخم بالغ در طول زندگی آزاد می کند. پس، برای ۹۹ درصد تخمک هایی که بالغ نمی شوند چه اتفاقی می افتد؟

آنها از طریق فرآیندی به نام آترزی فولیکولی تجزیه می شوند، که بخشی از فرآیند طبیعی بدن برای حذف سلول های آسیب دیده یا استفاده نشده به منظور حفظ سلامت است.

چگونه تعداد تخمک بر باروری تأثیر می‌گذارد؟

از دست دادن تخمک بخشی طبیعی از پیری برای افراد دارای رحم است. به همین دلیل است که «سن مهم‌ترین پیش‌بینی‌کننده باروری است». همچنین به همین دلیل است که پس از ۴۵ سالگی، بارداری نادر است و اکثر آنها سقط جنین می کنند.

سایر عوامل موثر بر باروری

اگرچه فردی که در ابتدا با تخمک های بیشتری متولد می شود ممکن است برای مدت طولانی تری بارور بماند، مهم است که بدانیم مقدار تخمک تنها عاملی نیست که منجر به بارداری می شود. به عنوان مثال، کیفیت تخمک نیز مهم است.

کیفیت تخمک به احتمال رشد و لانه گزینی سالم تخمک در دیواره رحم هنگام لقاح اشاره دارد. مانند تعداد تخمک های زنان، کیفیت تخمک نیز به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد.

علاوه بر این، فراموش نکنید که برای بچه دار شدن دو نفر دخیل هستند و اسپرم همسرتان نیز نقش مهمی ایفا می کند. در ادامه، فهرستی از مواردی را مشاهده می کنید که می تواند نرخ باروری را کاهش دهد:

  • سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن با آسیب به تخمک ها و تخمدان ها همراه است که می تواند از دست دادن عملکرد تولید مثل را تسریع کند. همچنین می تواند تعداد و تحرک اسپرم یا توانایی اسپرم برای شنا به سمت تخمک را کاهش دهد.

  • شرایط پزشکی:

شرایط پزشکی مانند اندومتریوز یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و عفونت های مقاربتی (STIs) مانند کلامیدیا یا سوزاک ممکن است باعث ناباروری در زنان شود. اختلالات ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک یا سندرم کلاین فلتر با ناباروری در مردان مرتبط است.

  • درمان های سرطان:

شیمی درمانی ممکن است تعداد تخمک های سالم را کاهش دهد و تولید اسپرم را کُند کند. پرتودرمانی شکم یا لگن نیز می‌تواند برخی یا همه تخمک‌ها را در تخمدان‌ها از بین ببرد و به سلول‌های اسپرم آسیب برساند و به طور بالقوه منجر به ناباروری شود.

برخی افراد ممکن است این تصور را داشته باشند که داروهای ضد بارداری هورمونی می توانند باعث ناباروری شوند. با این حال، صرف نظر از روش و مدت استفاده، این تئوری درست نیست.

حرف آخر

افراد دارای رحم با حدود ۱ تا ۲ میلیون تخمک به دنیا می آیند که با افزایش سن به تدریج کاهش می یابد و باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

باروری در اواخر نوجوانی تا اواخر دهه ۲۰ به اوج خود می رسد، و سپس با کاهش شدید کمیت و کیفیت تخمک از ۳۰ سالگی به بعد، شروع به کاهش می کند.

شرایط پزشکی، عادات سیگار کشیدن و درمان‌های سرطان نیز ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد.

بهترین حالت این است که افراد دارای رحم باید سعی کنند در زمان و مکان مناسب در زندگی خود باردار شوند. اگر مشکل دارند، باید برای بررسی دقیق علت ناباروری به متخصص باروری مراجعه کنند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

انتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شدانتشار تصویری تکان دهنده از فرامرز صدیقی خبرساز شد۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!۳۰فیلم مسئله دار داریم؟ این عدد از کجا آمد؟!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!آموزش رمز و راز طنازی در ۱۲ ساعت توسط بهنوش بختیاری!مهران مدیری به سوگ مادر نشستمهران مدیری به سوگ مادر نشستخاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!خاطره عجیب سوسن پرور از تست بازیگری!چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟چرا علی صادقی فقط همین تیپ را ایفا می کند؟عشق از نگاه نوید محمدزادهعشق از نگاه نوید محمدزادهسریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!سریال عازم جهنم یک روزه رکورد بازی مرکب را شکست!واکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانواکنش الناز شاکردوست به بی آبی در اصفهانجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدجوان اول عاشق سینمای ایران را بشناسیدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهدآنچه رامین پرچمی را آزار می دهداین ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟این ۵۰۰ میلیارد تومان از کجا به سینمای ایران آمد؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟آقای مهران مدیری شما چرا انتخاب کردید؟روزی که سروش صحت نمک گیرمان کردروزی که سروش صحت نمک گیرمان کردحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارحادثه رانندگی برای جواد عزتی در رودبارزبان لیندا کیانی بند آمد!زبان لیندا کیانی بند آمد!مهناز افشار با صورت کبود + عکسمهناز افشار با صورت کبود + عکسگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختگشت ارشاد با ریحانه پارسا ۷ میلیارد فروختحال کردن به روایت سروش صحتحال کردن به روایت سروش صحتداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمداریوش فرضیایی: ما نمی رقصیمرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودرابطه جنجالی جانی دپ و امبر هرد مستند می‌شودحسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟حسادت بهروز افخمی به اصغر فرهادی؟جایزه چپق طلایی برای مهران مدیریجایزه چپق طلایی برای مهران مدیریداریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!داریوش اسدزاده: با ۱۰۰ تومان می شد یک محله را خرید!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!گوهر خیراندیش: دیگر غلط بکنم برقصم!
موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!موسیقی متن سریال خاتون کپی از آب درآمد!حمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریحمید صفت و تازه ترین خبر از پرونده قتل ناپدریانصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»انصراف همایون شجریان از فیلم سینمایی «مست عشق»ازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریدازدحام طرفداران مسیح و آرش در سینما کوروش حادثه آفریداتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهاتهام پاموک: توهین به مصطفی کمال آتاتورک و تمسخر پرچم ترکیهبلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!بلیت کنسرت باید ۸۰۰ هزار تومان باشد اما بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار نگه می داریم!در نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندنددر نبود کنسرت، خواننده ها برای سریال ها خواندندجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدجایزه بزرگ مسابقه بین‌المللی بلژیک برای دومین بار به حمید صوفی رسیدرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهرهایی بریتنی اسپیرز از ۱۳ سال سوءاستفادهمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسمرگ دلخراش ماریلیا مندونکا خواننده مشهور برزیلی + عکسآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شدآرشیو ملی هنر ایران در شیراز راه اندازی شداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداز ارسلان کامکار تا مجید انتظامی مجوز گرفتنداحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتاحمد آزاد خواننده سرشناس قدیمی درگذشتخانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!خانه پرویز مشکاتیان در آتش سوخت!سالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمسالار عقیلی: ما اولین قربانیان کرونا بودیمایران درودی درگذشتایران درودی درگذشتغلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!غلام‌سخی رسولی: طالبان پایم را با آبجوش سوزاند!تتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریتتلو و تتلیتی‌ها و داستان یک میلیون دلاریحسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!حسن ریوندی: من هم افسرده می‌شوم!پروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتپروین بهمنی خالق لالایی‌های مادرانه درگذشتکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادکانیه وست رسماً نام خود را به «یه» تغییر دادسهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!سهراب سپهری رکورددار تعویض سنگ قبر در جهان!علی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردعلی پهلوان دلایل مهاجرتش را فاش کردمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدمحبوب‌ترین خواننده زن در بریتانیا معرفی شدادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستارهادل ملکه اسپاتیفای شد | رکورد جدید خانم ستاره
بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمبا ۵ نامزد نهایی ریاست فدراسیون فوتبال آشنا شویمرونالدو بستنی فروش می‌شودرونالدو بستنی فروش می‌شودازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانازدواج مجدد مهرداد میناوند ستاره سابق فوتبال ایرانحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازحمله تند شجاع خلیل‌زاده به کامبیز دیربازجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کردجان سینا با شهرزاد شریعت زاده مهندس ایرانی ازدواج کرداظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!اظهارات کیمیا علیزاده درباره مهاجرتش: شوهرم فریبم داد!کسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کروناکسب و کار جدید دیوید بکهام بدنبال ابتلا به کرونافیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!