ads
Tuesday, 17 May 2022|سه شنبه، 27 ارديبهشت، 1401|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 95 نفر

مروری بر گذشته

فال روزانه یکشنبه 18 اردیبهشت 1401
فال روزانه یکشنبه 18 اردیبهشت 1401
فیلم های پرفروش این روزها
فیلم های پرفروش این روزها
مهم ترین مراحل زیر سازی آرایش روزانه
مهم ترین مراحل زیر سازی آرایش روزانه
تیتر روزنامه های سه شنبه 20 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های سه شنبه 20 اردیبهشت 1401
پریسا جهانفکریان دومین قهرمان وزنه بردار زن ایرانی مهاجرت کرد
پریسا جهانفکریان دومین قهرمان وزنه بردار زن ایرانی مهاجرت کرد
حکم مهرشاد سهیلی صادر شد
حکم مهرشاد سهیلی صادر شد
افشاگری کارگر سابق رستوران لندن نصرت گوکچه درباره کلاهبرداری های آشپز معروف
افشاگری کارگر سابق رستوران لندن نصرت گوکچه درباره کلاهبرداری های آشپز معروف
معیار دولت در دهک بندی خانوارهای ایرانی برای یارانه معیشتی
معیار دولت در دهک بندی خانوارهای ایرانی برای یارانه معیشتی
حمید صفت بازیگر شد | رپر جنجالی در یک ماجرای سیاسی
حمید صفت بازیگر شد | رپر جنجالی در یک ماجرای سیاسی
تیتر روزنامه های ورزشی پنجشنبه 22 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی پنجشنبه 22 اردیبهشت 1401
فال روزانه شنبه 24 اردیبهشت 1401
فال روزانه شنبه 24 اردیبهشت 1401
شایعه درگذشت اشکان اشتیاق
شایعه درگذشت اشکان اشتیاق
تتلو رسماً خواستار بازگشت به ایران شد
تتلو رسماً خواستار بازگشت به ایران شد
نشانه های کمبود ویتامین D که باید به آن ها توجه کنیم
نشانه های کمبود ویتامین D که باید به آن ها توجه کنیم
تیتر روزنامه های ورزشی سه شنبه 20 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی سه شنبه 20 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی شنبه 24 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی شنبه 24 اردیبهشت 1401
عصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالی
عصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالی
راهنمای خرید رمز ارز؛ چگونه ارز دیجیتال بخریم؟
راهنمای خرید رمز ارز؛ چگونه ارز دیجیتال بخریم؟
فال روزانه پنجشنبه 22 اردیبهشت 1401
فال روزانه پنجشنبه 22 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی یکشنبه 25 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی یکشنبه 25 اردیبهشت 1401

آتش مرموزی در استرالیا که از ۶۰۰۰ پیش سال در حال سوختن است!

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 16 دي، 1400 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

ماجرای آتش مرموز استرالیا که ۶۰۰۰ سال قدمت دارد چیست؟ داستان ها و افسانه های زیادی در این باره وجود دارد اما دلیل وجود آن علمی است.

در پارک ملی شمال سیدنی واقع در کشور استرالیا، شعله‌ای وجود دارد که غیرقابل کنترل است و حداقل ۶۰۰۰ سال می‌شود که در حال سوختن است. این آتش رازآلود که به «کوه سوزان» معروف شده، قدیمی‌ترین آتش سوزی شناخته شده در کره زمین است؛ البته برخی از دانشمندان معتقدند که طول عمر این آتش طولانی‌تر از آن چیزی است که در حال حاضر فکر می‌کنیم.

آتش مرموزی در استرالیا که خاموش نمی شود!

این آتش سوزی در کوه وینگن در ایالت نیو ساوت ولز واقع شده است و یکی از هزاران آتشی است که در سراسر جهان در حال سوختن است. (وینگن – Wingen در زبان محلی مردم واناروش – Wanaruah که متولیان اولیه این سرزمین هستند، به معنای آتش است.)

خاموش کردن این آتش‌های زیرزمینی پس از اینکه شعله‌ور می‌شوند، تقریباً غیرممکن است. این آتش به آرامی از طریق منافذ زغال سنگی که در زیر سطح زمین قرار دارد، پدیدار می‌شود. گیلرمو راین، استاد علم آتش نشانی در امپریال کالج لندن در بریتانیا می‌گوید: هیچکس از قدمت آتش کوه سوزان که در حال سوختن است، خبر ندارد و تنها می‌توانیم سن آن را حدس بزنیم. احتمالاً توپی به قطر حدود ۵ تا ۱۰ متر است که دمای آن به ۱۰۰۰ درجه سانتی‌گراد (۱۸۳۲ فارنهایت) می‌رسد.

پروفسور راین در سال ۲۰۱۴ از کوه سوزان واقع در استرالیا که در لیست سفرهای میدانی او قرار داشت، دیدن کرد. برخلاف آتش معمولی، آتش سوزی زغال سنگ در زیر سطح زمین می‌سوزد و بیشتر در حال دود شدن است تا اینکه واقعا شعله ور باشد. به معنی دقیق‌تر هیچگونه شعله‌ای وجود ندارد و بیشتر شبیه خاکستر زغال است نه سوختن زغال!

این آتش که در کوه وینگن قرار دارد، در حال حاضر حدود ۳۰ متر زیر زمین می‌سوزد و با سرعت حدود ۱ متر (۳.۲ فوت) در سال به سمت جنوب حرکت می‌کند. هم اکنون اگر از این پارک ملی دیدن کنید _ برای گردشگران باز است _ می‌توانید برخی از شواهدی که دال بر وجود این آتش است را ببینید؛ برای مثال دود و خاکستر سفیدی که از زمینی گرم بیرون می‌آید، سنگ‌های زرد و قرمزرنگی که بوی گوگرد گرفته‌اند و از اعماق زمین منتشر می‌شوند.

با وجود اینکه هم اکنون این آتش تقریبا نامرئی است اما با بررسی‌های دقیق‌تر می‌توان مسیری را که آتش در طول هزاران سال طی کرده دید چرا که در این مسیر مناطق بسیاری را سوزانده و مراتع را عاری از هرگونه حیات گیاهی کرده است.

پروفسور راین می‌گوید: پیش از آنکه آتش به این مناطق برسد می‌توانستیم جنگل‌های زیبای اکالیپتوس را ببینیم. جایی که اکنون آتش آن را درنوردیده و هیچ موجود زنده‌ای در آن پیدا نمی‌شود، حتی علف! و جایی که آتش حدود ۲۰ یا ۳۰ سال پیش آنجا بود، اکنون مجددا حیات گیاهی پدیدار شده اما جنگلی متفاوت را بوجود آورده است.

اغلب آتش سوزی‌های زغال سنگی، علی‌الخصوص آتش سوزی‌های هند، چین و ایالات متحده ناشی از دخالت‌های انسانی هستند؛ به آتش سوزی‌های مفتضح سیلندریا و پنسیلوانیا، شهر متروکه‌ای که الهام بخش سایلنت هیل است بیندیشید. (۶۰ سال در حال سوختن بودند.) اما این آتش سوزی‌ها در مقایسه با کوه سوزان هیچ است.

چه کسی آتش را روشن کرد؟

جالب اینجاست که هیچکس نمی‌داند و یا مطمئن نیست که ابتدا چه کسی این آتش را روشن کرده است! اولین کسی که موفق به مشاهده آن شد، یک کشاورز محلی بود که در سال ۱۸۲۸ اعلام کرد که آتشفشانی را در کوه وینگن کشف کرده است.

تنها یک سال بعد یعنی در سال ۱۸۲۹ بود که یکی از زمین شناسان به نام ویلتون به این نتیجه رسید که چیزی که ادعا شده یک آتشفشان است، در واقع نوعی آتش سوزی زغال سنگی است. از همان زمان به بعد اندازه گیری‌ها نشان داده که مسیر آتش حدود ۶.۵ کیلومتر در حرکت بوده و حداقل ۶۰۰۰ هزار سال روشن مانده است. به غیر از این بررسی، هیچگونه تحقیق رسمی تاکنون در این باره انجام نشده است.

این مکان برای متولیان اولیه آن مقدس در نظر گرفته می‌شود چرا که در آنجا به پخت و پز می‌پرداخته‌اند و سلاح می‌ساخته‌اند. داستان‌ها و افسانه‌های بسیاری در مورد این منطقه وجود دارد. برای مثال برخی می‌گویند که علت وجود و تداوم این آتش، اشک‌های بیوه زنی بوده که آن را شعله ور می‌ساخته یا عده‌ای معتقدند مشعل جنگجوی اسیری در زیر کوه است که توسط شیطان اسیر شده.

اما پرفسور راین معتقد است که علل طبیعی محتمل‌تر هستند. او می‌گوید که نمی‌توانیم مداخلات انسانی را رد کنیم اما مطمئنا علل طبیعی نیز در این امر نقش دارند.

اشتعال خود به خودی هنگامی اتفاق می‌افتد که زغال سنگ به اندازه کافی نزدیک به سطح زمین باشد تا در معرض اکسیژن قرار بگیرند. اگر روزهای گرم و آفتابی مرتبا پشت سر هم بیایند – چیزی که با تغییرات آب و هوایی شاهد آن خواهیم بود – سطح زغال سنگ داغ می‌شود و به حدی حرارت خواهد داشت که لایه بعدی را نیز گرم می‌کند و نتیجتا منجر به جرقه زدن و شعله ور شدن می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که نقطه خوداشتعالی برای زغال سنگ می‌تواند از ۳۵ تا ۱۴۰ درجه سانتی‌گراد (۹۵ تا ۲۸۴ درجه فارنهایت) متغیر باشد. نکته جالب اینجاست که ما دقیقا سن این آتش را نمی‌دانیم. محققان به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد این آتش می‌توانسته مدت طولانی تری را دوام آورد. پرفسور راین می‌گوید: قدمت این آتش ۶۰۰۰ هزار سال نیست بلکه حداقل شش هزار سال سن دارد. در واقع می‌تواند صدها هزار سال عمر داشته باشد.

آتش کی خاموش می‌شود؟

کوه وینگن تا کی می‌سوزد؟ پاسخ این سوال را کسی نمی‌داند. ما همچنان نمی‌دانیم که زغال سنگ تا کجا امتداد می‌یابد و پس از آن به کجا خواهد رفت. تنها این را می‌دانیم که هنوز اکسیژن مورد نیازش را دارد. رین می‌گوید: می‌تواند هزاران سال بدون دخالت انسان به سوختن خود ادامه دهد. پیشروی آتش کوه را گرم می‌کند و باعث انبساط و ترک خوردن آن می‌شود. نهایتا اکسیژن از منافذ وارد می‌شود تا آتش بتواند به سمت جلو حرکت کند.

برای مثال چین در سال ۲۰۰۴ ادعا کرد که توانسته آتشی را که قدمت ۵۰ ساله دارد، خاموش کند اما بازدیدکنندگان از آن منطقه بعدا گزارش کردند که آتش همچنان در حال سوختن است. نکته جالب توجه اینجاست که پروفسور راین در بازدید خود از کوه سوزان در سال ۲۰۱۴ گفته بود که دود برخاسته از این کوه در حال نزدیک شدن به صخره‌ای در سمت پایین یک رودخانه است. با توجه به اینکه آتش زغال سنگ طی دهه‌های بعدی به این رودخانه می‌رسد، می‌توان امیدوار بود که دچار تغییرات چشمگیری گردد. راین می‌گوید: آتش زغال سنگ ممکن است بر اثر تغییرات حاصله به سطح زمین نزدیک شود و بیرون بجهد و می‌تواند منجر به ایجاد شعله‌های پرحرارت در مناطق بسیاری گردد.

البته مطابق پیش بینی‌های راین، ممکن است این نظر همانند آنچه در سال ۱۸۲۸ رخ داد و در نتیجه آن آتش با آتشفشان اشتباه گرفته شده بود، باشد. راین در ادامه می‌افزاید که: اگر منافذ زغال سنگ خیلی عمیق باشد در خود خاموش می‌شود و دود می‌کند که اگر این اتفاق در طول عمر ما و هزاران سال بعد رخ دهد، بسیار چشمگیر در نظر گرفته خواهد شد.

نکته‌ای که در این خصوص شایان توجه است و باید بدان توجه نمود این است که گر چه کوه وینگن مایل‌ها از تمدن بشری فاصله دارد اما می‌تواند منجر به ایجاد آسیب شود؛ آتش سوزی‌های بزرگتر زغال سنگی می‌تواند خطری جدی برای سلامتی و ایمنی باشد که طی سال‌های اخیر به شدت زیاد شده است.

این آتش سوزی‌ها نه تنها می‌توانند منجر به تغییرات آب و هوایی شوند، بلکه می‌توانند به وضعیت اسفناک سیاره ما دامن بزنند. مطالعات اندکی در خصوص تاثیر آتش سوزی‌های زغال سنگی بر سیاره زمین انجام شده است اما در این حد می‌دانیم که آنها قادر هستند تا مقادیر زیادی از CO2، متان و سایر آلاینده‌ها مانند جیوه را آزاد کنند. راین گفته است: تأثیر تغییرات آب و هوایی بر آتش‌سوزی زغال‌سنگی و تأثیر آتش‌سوزی زغال‌سنگی بر تغییرات اقلیمی چیزی است که قطعاً باید در مورد آن بسیار نگران باشیم. نکته اینجاست که متاسفانه هیچکس از این آتش سوزی‌ها نفعی نمی‌برد.

همچنان تحقیقات بیشتری در خصوص آتش سوزی‌های زغال سنگی نیاز است تا انجام شود اما باید بدانید که رازهایی همچون راز کوه سوزان مورد مطالعه عمیق قرار نگرفته‌اند و می‌توانید با خیال راحت از آنها دیدن کنید. نظر شما در خصوص آتش مرموزی در استرالیا که شش هزار سال قدمت دارد چیست؟

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

فرزند بریتنی اسپیرز و سام اصغری سقط شدفرزند بریتنی اسپیرز و سام اصغری سقط شدبهنوش بختیاری و تراجنسیتی های سینمای ایرانبهنوش بختیاری و تراجنسیتی های سینمای ایرانعلیرضا خمسه: قدیما با ۶۰ هزار تومان عروس می‌آوردند!علیرضا خمسه: قدیما با ۶۰ هزار تومان عروس می‌آوردند!واکنش دختر جانی دپ به دادگاه پدرش و امبر هردواکنش دختر جانی دپ به دادگاه پدرش و امبر هردپاسخ سروش صحت به حذف خودش و ساختمان پزشکانپاسخ سروش صحت به حذف خودش و ساختمان پزشکانچرا گلشیفته فراهانی در کن ۲۰۲۲ غایب است؟چرا گلشیفته فراهانی در کن ۲۰۲۲ غایب است؟ادعای جنجالی شبنم فرشادجو علیه ۵ مرد سینماگر مطرح ایرانیادعای جنجالی شبنم فرشادجو علیه ۵ مرد سینماگر مطرح ایرانیحمله روزنامه فرهیختگان به گوگوش: او زنی اغواگر استحمله روزنامه فرهیختگان به گوگوش: او زنی اغواگر استماجرای دختر پرویز پرستویی در آمریکا چه بود؟ماجرای دختر پرویز پرستویی در آمریکا چه بود؟شایعه درگذشت اشکان اشتیاقشایعه درگذشت اشکان اشتیاقهومن حاجی عبداللهی از مردم ایران عذرخواهی کردهومن حاجی عبداللهی از مردم ایران عذرخواهی کردادامه کدورت صدا و سیما با سروش صحت | ساختمان پزشکان هم حذف شدادامه کدورت صدا و سیما با سروش صحت | ساختمان پزشکان هم حذف شدفیلم های پرفروش این روزهافیلم های پرفروش این روزهارضا رویگری به خانه جدیدش منتقل شدرضا رویگری به خانه جدیدش منتقل شدواکنش تند پولاد کیمیایی و پدرش به مصاحبه جنجالی گوگوشواکنش تند پولاد کیمیایی و پدرش به مصاحبه جنجالی گوگوشرویا نونهالی در آلبوم جدید همایون شجریانرویا نونهالی در آلبوم جدید همایون شجریانبازگشت سمیرا سیاح به ایران + تصاویربازگشت سمیرا سیاح به ایران + تصاویرمینا خیامی همسر اول فرامرز قریبیان درگذشتمینا خیامی همسر اول فرامرز قریبیان درگذشتگمشده پیمان معادی در شهر + عکسگمشده پیمان معادی در شهر + عکسشوخی بیجای هومن حاجی عبداللهی به گران شدن ماکارونی!شوخی بیجای هومن حاجی عبداللهی به گران شدن ماکارونی!چرا هالیوود بعد از سال ها پس زدن بروس لی بالاخره به او اعتماد کرد؟چرا هالیوود بعد از سال ها پس زدن بروس لی بالاخره به او اعتماد کرد؟پیشنهاد بی شرمانه یک تهیه کننده به بهنوش بختیاری!پیشنهاد بی شرمانه یک تهیه کننده به بهنوش بختیاری!یک تغییر بزرگ در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲یک تغییر بزرگ در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲سریال کتونی زرنگی، سریالی که تلویزیون هیچ رقمه پخش نمی کند!سریال کتونی زرنگی، سریالی که تلویزیون هیچ رقمه پخش نمی کند!قول عاشقانه رامبد جوان به همسرش نگار جواهریانقول عاشقانه رامبد جوان به همسرش نگار جواهریان
حمید صفت بازیگر شد | رپر جنجالی در یک ماجرای سیاسیحمید صفت بازیگر شد | رپر جنجالی در یک ماجرای سیاسیتتلو رسماً خواستار بازگشت به ایران شدتتلو رسماً خواستار بازگشت به ایران شدعصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالیعصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالیعاشقانه های سحر قریشی و تتلو خیلی زود تمام شد!عاشقانه های سحر قریشی و تتلو خیلی زود تمام شد!واکنش کنایه‌آمیز مهرداد آسمانی به مصاحبه گوگوشواکنش کنایه‌آمیز مهرداد آسمانی به مصاحبه گوگوشاعتراض سیروان خسروی به قانون عجیب یک بانک برای افتتاح حساباعتراض سیروان خسروی به قانون عجیب یک بانک برای افتتاح حسابناگفته‌هایی از زندگی گوگوش بعد از ۲۱ سالناگفته‌هایی از زندگی گوگوش بعد از ۲۱ سالحضور سحر قریشی در کنسرت تتلو و قیمت نجومی بلیت هاحضور سحر قریشی در کنسرت تتلو و قیمت نجومی بلیت هاکنسرت رایگان محمد اصفهانی خواننده پاپ در پارک آب و آتشکنسرت رایگان محمد اصفهانی خواننده پاپ در پارک آب و آتشجدایی مدونا از نامزد ۲۸ ساله خود در ۶۳ سالگیجدایی مدونا از نامزد ۲۸ ساله خود در ۶۳ سالگیعذرخواهی ابی بخاطر صحبت‌هایش درباره خلیج فارسعذرخواهی ابی بخاطر صحبت‌هایش درباره خلیج فارسسلن دیون بازیگر شدسلن دیون بازیگر شداعلام زمان انتشار آلبوم "گاه فراموشی" همایون شجریاناعلام زمان انتشار آلبوم "گاه فراموشی" همایون شجریانسلفی خانمان برانداز و خیانت؛ علت طلاق ماهسون از همسرشسلفی خانمان برانداز و خیانت؛ علت طلاق ماهسون از همسرشابراز تمایل خواننده امید برای بازگشت به ایرانابراز تمایل خواننده امید برای بازگشت به ایرانپخش صدای مهدی یراحی در کلیپ ابراهیم رئیسیپخش صدای مهدی یراحی در کلیپ ابراهیم رئیسیبریتنی اسپیرز باردار شد | سام اصغری در انتظار اولین فرزندشبریتنی اسپیرز باردار شد | سام اصغری در انتظار اولین فرزندشخوانندگان افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدندخوانندگان افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدندگوگوش به پارکینسون مبتلا استگوگوش به پارکینسون مبتلا استصحبت های مازیار فلاحی درباره فرارش از اوکراینصحبت های مازیار فلاحی درباره فرارش از اوکراینجنیفر لوپز باز هم عروس می شود | داماد تکراری همان سلبریتی ۱۸ سال پیشجنیفر لوپز باز هم عروس می شود | داماد تکراری همان سلبریتی ۱۸ سال پیشتصمیمی که زندگی سلنا گومز را تغییر دادتصمیمی که زندگی سلنا گومز را تغییر دادشورش آریانا گرانده علیه معتبرترین جایزه موسیقی جهانشورش آریانا گرانده علیه معتبرترین جایزه موسیقی جهانبازگشت شهاب تیام خواننده مشهور لس آنجلسی به ایرانبازگشت شهاب تیام خواننده مشهور لس آنجلسی به ایرانماکان بند در تهران، بقیه در کیش؛ فروردین عجیب ۱۴۰۱ماکان بند در تهران، بقیه در کیش؛ فروردین عجیب ۱۴۰۱
معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکس