ads
Saturday, 21 May 2022|شنبه، 31 ارديبهشت، 1401|يا رب العالمين|افراد آنلاین: 75 نفر

مروری بر گذشته

بهنوش بختیاری و تراجنسیتی های سینمای ایران
بهنوش بختیاری و تراجنسیتی های سینمای ایران
طرز تهیه کوکی خرما
طرز تهیه کوکی خرما
اشتباهات رایج که هنگام خرید کفش مرتکب می شویم
اشتباهات رایج که هنگام خرید کفش مرتکب می شویم
فال روزانه پنجشنبه 22 اردیبهشت 1401
فال روزانه پنجشنبه 22 اردیبهشت 1401
مدیرعامل ایران خودرو: خودروهای ایرانی گران نیستند!
مدیرعامل ایران خودرو: خودروهای ایرانی گران نیستند!
فال روزانه جمعه 23 اردیبهشت 1401
فال روزانه جمعه 23 اردیبهشت 1401
نامه پرویز پرستویی به رهبر انقلاب
نامه پرویز پرستویی به رهبر انقلاب
به راه افتادن کارزاری برای حذف بودجه صدا و سیما و تقسیم آن میان مردم
به راه افتادن کارزاری برای حذف بودجه صدا و سیما و تقسیم آن میان مردم
یکتا جمالی دختر وزنه بردار به ایران برنگشت؛ آیا پناهنده شد؟
یکتا جمالی دختر وزنه بردار به ایران برنگشت؛ آیا پناهنده شد؟
حمله کیهان به رضا رشیدپور
حمله کیهان به رضا رشیدپور
چطور در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت‌نام کنیم؟ شرایط ثبت نام
چطور در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ثبت‌نام کنیم؟ شرایط ثبت نام
فال روزانه شنبه 24 اردیبهشت 1401
فال روزانه شنبه 24 اردیبهشت 1401
راهنمای خرید رمز ارز؛ چگونه ارز دیجیتال بخریم؟
راهنمای خرید رمز ارز؛ چگونه ارز دیجیتال بخریم؟
عصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالی
عصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالی
گزارش سازمان جهانی بهداشت از مصرف مشروبات الکلی در ایران!
گزارش سازمان جهانی بهداشت از مصرف مشروبات الکلی در ایران!
آنتونی لوفردو ملقب به بیگانه سیاه می‌خواهد پایش را قطع کند!
آنتونی لوفردو ملقب به بیگانه سیاه می‌خواهد پایش را قطع کند!
تیتر روزنامه های ورزشی شنبه 24 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی شنبه 24 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
اعتراض رضا کیانیان به گرانی و جراحی اقتصادی دولت
اعتراض رضا کیانیان به گرانی و جراحی اقتصادی دولت
تیتر روزنامه های ورزشی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401

اصغر فرهادی: من فقط یک فیلمسازم نه قهرمان!

تاریخ انتشار: يکشنبه، 26 دي، 1400 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، سینمای ایران
+ A -

با اکران «قهرمان» (A Hero) در آمریکای شمالی، مصاحبه‌های «اصغر فرهادی» نویسنده و کارگردان این فیلم با نشریات غربی در حال منتشر شدن است. این فیلمساز برنده اسکار به‌تازگی با «لس‌آنجلس تایمز» به گفت‌وگو نشسته و از مضامین و انگیزه‌های پیچیده شخصیت‌های فیلم جدیدش گفته است.

داستان فیلم در مورد شخصیتی به نام رحیم با بازی «امیر جدیدی» است که موقتاً از زندان آزاد شده و در همین حین یک کیف پر از سکه‌های طلا پیدا می‌کند. رحیم که می‌تواند با این سکه‌ها خود را از بدهی رها کند، تصمیم می‌گیرد طلا را به صاحبش برگرداند.

فرهادی می‌گوید آنچه «قهرمان» را از دیگر فیلم‌هایش متمایز می‌کند این است که داستان به جای تفحص در شکاف‌های اعضای یک خانواده، کل یک جامعه را مسئول رویدادها می‌داند: «وقتی یک نفر عمل خیری انجام می‌دهد، طبیعی است که مردم بخواهند از او تجلیل کنند. اما اگر این اتفاق دائماً تکرار شود، معنای دیگری در خود پنهان دارد: گاهی از فرد قهرمان می‌سازیم تا از مسئولیت‌های شخصی و اجتماعی خود فرار کنیم.»

فرهادی می‌تواند ریشه‌های سینمای رئالیستی و اجتماعی خود را تا زمانی پی بگیرد که برای اولین بار نمایش «زندگی گالیله» اثر «برتولت برشت» نویسنده آلمانی را دیده است. او در مورد شباهت این داستان با گزارش‌هایی که در روزنامه‌ها و تلویزیون در مورد شهرت کوتاه-مدت افرادی که کار خیری انجام می‌دهند می‌گوید: «همه ما انسانیم، و از اشتباه کردن تجارب زیادی کسب می‌کنیم. زندگی طاقت‌فرسایی خواهد بود اگر در تمام طول عمرتان از شما انتظار داشته باشند خطایی مرتکب نشوید و بی‌نقص باشید. و تشخیص اینکه چه چیزی درست است و چه چیزی غلط، چه چیزی خطاست و چه چیزی نه، به این سادگی نیست. گاهی کاری که فکر می‌کنید درست است انجام می‌دهید، اما دیگران آن را منفی می‌پندارند. گاهی نیت شما انجام کار درست است، اما نتیجه غلط از آب در می‌آید.»

فرهادی در بخشی از این مصاحبه برای توصیف برداشت‌های متفاوت شخصیت‌ها از تجارب «قهرمان» قصه، حکایت «فیل در تاریکی» مولانا را یادآوری می‌کند. «لس‌آنجلس تایمز» می‌نویسد فرهادی نام انگلیسی «رومی» برای این شاعر ایرانی را نمی‌پسندد. فیلمساز با این حکایت ثابت می‌کند که چگونه یک رویداد می‌تواند واکنش‌های گوناگونی به دنبال داشته باشد.

فرهادی می‌گوید: «در ابتدای فیلم، رحیم شخصیتی به نظر می‌رسد که نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند و اطرافیانش برای او تصمیم می‌گیرند. اما در پایان، او تصمیم مقتدرانه‌ای می‌گیرد، و این‌گونه است که برای پسر خودش به قهرمان تبدیل می‌شود.»

دیگر شخصیت تأثیرگذار داستان فیلم «نازنین» با بازی «سارینا فرهادی» است که یک دهه قبل در فیلم «جدایی» (A Separation) نقش‌آفرینی کرده بود. فرهادی می‌گوید دخترش در حین نگارش فیلمنامه ایده‌هایی مطرح کرده است: «به‌واسطه او، می‌توانم بیشتر در مورد نسل جوان بدانم، نسل او.»

فرهادی در ادامه می‌گوید از انتخاب مسیر فیلمسازی خود پس از کسب اسکار با «جدایی» و سپس «فروشنده» (The Salesman) راضی است: «ده سال قبل، در همین مقطع از سال، در همین هتل  به سر می‌بردم، و هرگز فکر نمی‌کردم که مسیر فیلمسازی‌ام به این شکل پیش برود. اما فکر می‌کنم اگر این اتفاقات برای من روی نداده بود، همین مسیر را ادامه می‌دادم. مسئله مهم این است که این رویدادها باعث شد افراد بیشتری فیلم‌هایم را ببینند. این موهبتی بزرگ در زندگی من است.»

فرهادی همچون مصاحبه‌های قبلی احتمال تولید فیلمی در ایالات متحده را رد نمی‌کند: «از حالا به بعد را نمی‌دانم، اما تا این مقطع، سعی کرده‌ام فیلم‌هایم را در کشور خودم بسازم. گاهی فیلمی در جایی دیگر می‌سازم، اما همیشه در ذهنم به این فکر می‌کنم که به ایران بازخواهم گشت. جایی است که به دنیا آمده‌ام و بزرگ شده‌ام. جایی است که بهتر می‌شناسمش. وقتی داستانی در مورد ایران بازگو می‌کنم، احساسات بیشتری در آن دخیل است.»

فرهادی وارد جزئیات حواشی «قهرمان» و پست اینستاگرام جنجالی‌اش نمی‌شود و می‌گوید افرادی که خارج از ایران زندگی می‌کنند احتمالاً پیچیدگی‌های سیاسی و آنچه سبب انتشار آن نامه سرگشاده شد را درک نمی‌کنند. با این حال اضافه می‌کند که پس از بازگشت به ایران با دومین اسکار خود، در فرودگاه به این پرسش پاسخ داده که آیا خودش را نماینده کشورش به عنوان یک الگو می‌داند یا نه: «به آن‌ها گفتم من فقط یک فیلمسازم، و همچنان همین را می‌گویم. نمی‌خواهم سعی کنم فروتن باشم. واقعاً فکر می‌کنم که فقط یک فیلمساز هستم. اگر موقعیتی را قبول کنم که دیگران می‌خواهند من را در آن قرار دهند، زندگی من بسیار سخت خواهد شد. اگر از شما تصویر یک قهرمان ارائه کنند، امکان خطر کردن در فیلمسازی را از شما می‌گیرند. همیشه باید فیلمی بسازید که با آن تصویر سازگار باشد.»

«قهرمان» در سینماهای آمریکا اکران شده و ۲۱ ژانویه در اختیار مشترکین آمازون پرایم ویدیو قرار می‌گیرد.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

واکنش وحیده محمدی فر همسر داریوش مهرجویی به انتقادهاواکنش وحیده محمدی فر همسر داریوش مهرجویی به انتقادهاروایت مارال فرجاد از تجربه بیماری سرطانروایت مارال فرجاد از تجربه بیماری سرطانحمله کیهان به رضا رشیدپورحمله کیهان به رضا رشیدپوراعتراض رضا کیانیان به گرانی و جراحی اقتصادی دولتاعتراض رضا کیانیان به گرانی و جراحی اقتصادی دولتسروش صحت: من کی هستم؟!سروش صحت: من کی هستم؟!افشاگری مصطفی کیایی درباره دستمزدهای نجومیافشاگری مصطفی کیایی درباره دستمزدهای نجومیممکن است امبر هرد از آکوامن ۲ حذف شودممکن است امبر هرد از آکوامن ۲ حذف شودواکنش اصغر فرهادی به اتهام سرقت ادبی در کنواکنش اصغر فرهادی به اتهام سرقت ادبی در کنواکنش رضا رویگری به اعتراض‌ها علیه همسرشواکنش رضا رویگری به اعتراض‌ها علیه همسرشبه راه افتادن کارزاری برای حذف بودجه صدا و سیما و تقسیم آن میان مردمبه راه افتادن کارزاری برای حذف بودجه صدا و سیما و تقسیم آن میان مردمنامه پرویز پرستویی به رهبر انقلابنامه پرویز پرستویی به رهبر انقلابمارین دختر هلندی که در تهران بازیگر سینما و تئاتر استمارین دختر هلندی که در تهران بازیگر سینما و تئاتر استفرزند بریتنی اسپیرز و سام اصغری سقط شدفرزند بریتنی اسپیرز و سام اصغری سقط شدبهنوش بختیاری و تراجنسیتی های سینمای ایرانبهنوش بختیاری و تراجنسیتی های سینمای ایرانعلیرضا خمسه: قدیما با ۶۰ هزار تومان عروس می‌آوردند!علیرضا خمسه: قدیما با ۶۰ هزار تومان عروس می‌آوردند!واکنش دختر جانی دپ به دادگاه پدرش و امبر هردواکنش دختر جانی دپ به دادگاه پدرش و امبر هردپاسخ سروش صحت به حذف خودش و ساختمان پزشکانپاسخ سروش صحت به حذف خودش و ساختمان پزشکانچرا گلشیفته فراهانی در کن ۲۰۲۲ غایب است؟چرا گلشیفته فراهانی در کن ۲۰۲۲ غایب است؟ادعای جنجالی شبنم فرشادجو علیه ۵ مرد سینماگر مطرح ایرانیادعای جنجالی شبنم فرشادجو علیه ۵ مرد سینماگر مطرح ایرانیحمله روزنامه فرهیختگان به گوگوش: او زنی اغواگر استحمله روزنامه فرهیختگان به گوگوش: او زنی اغواگر استماجرای دختر پرویز پرستویی در آمریکا چه بود؟ماجرای دختر پرویز پرستویی در آمریکا چه بود؟شایعه درگذشت اشکان اشتیاقشایعه درگذشت اشکان اشتیاقهومن حاجی عبداللهی از مردم ایران عذرخواهی کردهومن حاجی عبداللهی از مردم ایران عذرخواهی کردادامه کدورت صدا و سیما با سروش صحت | ساختمان پزشکان هم حذف شدادامه کدورت صدا و سیما با سروش صحت | ساختمان پزشکان هم حذف شدفیلم های پرفروش این روزهافیلم های پرفروش این روزها
حمید صفت بازیگر شد | رپر جنجالی در یک ماجرای سیاسیحمید صفت بازیگر شد | رپر جنجالی در یک ماجرای سیاسیتتلو رسماً خواستار بازگشت به ایران شدتتلو رسماً خواستار بازگشت به ایران شدعصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالیعصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالیعاشقانه های سحر قریشی و تتلو خیلی زود تمام شد!عاشقانه های سحر قریشی و تتلو خیلی زود تمام شد!واکنش کنایه‌آمیز مهرداد آسمانی به مصاحبه گوگوشواکنش کنایه‌آمیز مهرداد آسمانی به مصاحبه گوگوشاعتراض سیروان خسروی به قانون عجیب یک بانک برای افتتاح حساباعتراض سیروان خسروی به قانون عجیب یک بانک برای افتتاح حسابناگفته‌هایی از زندگی گوگوش بعد از ۲۱ سالناگفته‌هایی از زندگی گوگوش بعد از ۲۱ سالحضور سحر قریشی در کنسرت تتلو و قیمت نجومی بلیت هاحضور سحر قریشی در کنسرت تتلو و قیمت نجومی بلیت هاکنسرت رایگان محمد اصفهانی خواننده پاپ در پارک آب و آتشکنسرت رایگان محمد اصفهانی خواننده پاپ در پارک آب و آتشجدایی مدونا از نامزد ۲۸ ساله خود در ۶۳ سالگیجدایی مدونا از نامزد ۲۸ ساله خود در ۶۳ سالگیعذرخواهی ابی بخاطر صحبت‌هایش درباره خلیج فارسعذرخواهی ابی بخاطر صحبت‌هایش درباره خلیج فارسسلن دیون بازیگر شدسلن دیون بازیگر شداعلام زمان انتشار آلبوم "گاه فراموشی" همایون شجریاناعلام زمان انتشار آلبوم "گاه فراموشی" همایون شجریانسلفی خانمان برانداز و خیانت؛ علت طلاق ماهسون از همسرشسلفی خانمان برانداز و خیانت؛ علت طلاق ماهسون از همسرشابراز تمایل خواننده امید برای بازگشت به ایرانابراز تمایل خواننده امید برای بازگشت به ایرانپخش صدای مهدی یراحی در کلیپ ابراهیم رئیسیپخش صدای مهدی یراحی در کلیپ ابراهیم رئیسیبریتنی اسپیرز باردار شد | سام اصغری در انتظار اولین فرزندشبریتنی اسپیرز باردار شد | سام اصغری در انتظار اولین فرزندشخوانندگان افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدندخوانندگان افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدندگوگوش به پارکینسون مبتلا استگوگوش به پارکینسون مبتلا استصحبت های مازیار فلاحی درباره فرارش از اوکراینصحبت های مازیار فلاحی درباره فرارش از اوکراینجنیفر لوپز باز هم عروس می شود | داماد تکراری همان سلبریتی ۱۸ سال پیشجنیفر لوپز باز هم عروس می شود | داماد تکراری همان سلبریتی ۱۸ سال پیشتصمیمی که زندگی سلنا گومز را تغییر دادتصمیمی که زندگی سلنا گومز را تغییر دادشورش آریانا گرانده علیه معتبرترین جایزه موسیقی جهانشورش آریانا گرانده علیه معتبرترین جایزه موسیقی جهانبازگشت شهاب تیام خواننده مشهور لس آنجلسی به ایرانبازگشت شهاب تیام خواننده مشهور لس آنجلسی به ایرانماکان بند در تهران، بقیه در کیش؛ فروردین عجیب ۱۴۰۱ماکان بند در تهران، بقیه در کیش؛ فروردین عجیب ۱۴۰۱
معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکس