ads
Tuesday, 17 May 2022|سه شنبه، 27 ارديبهشت، 1401|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 95 نفر

مروری بر گذشته

حکم مهرشاد سهیلی صادر شد
حکم مهرشاد سهیلی صادر شد
نکات طلایی شناخت همسر در ۶ ماه اول ازدواج
نکات طلایی شناخت همسر در ۶ ماه اول ازدواج
شایعه درگذشت اشکان اشتیاق
شایعه درگذشت اشکان اشتیاق
ادامه کدورت صدا و سیما با سروش صحت | ساختمان پزشکان هم حذف شد
ادامه کدورت صدا و سیما با سروش صحت | ساختمان پزشکان هم حذف شد
ناگفته‌هایی از زندگی گوگوش بعد از ۲۱ سال
ناگفته‌هایی از زندگی گوگوش بعد از ۲۱ سال
تیتر روزنامه های دوشنبه 26 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های دوشنبه 26 اردیبهشت 1401
فوری: استقلالِ نبازِ مجیدی قهرمان لیگ ایران شد!
فوری: استقلالِ نبازِ مجیدی قهرمان لیگ ایران شد!
تیتر روزنامه های شنبه 17 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های شنبه 17 اردیبهشت 1401
چرا گلشیفته فراهانی در کن ۲۰۲۲ غایب است؟
چرا گلشیفته فراهانی در کن ۲۰۲۲ غایب است؟
تیتر روزنامه های ورزشی سه شنبه 20 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی سه شنبه 20 اردیبهشت 1401
لباس بلوچی امین حیایی و مجید صالحی حاشیه‌ساز شد
لباس بلوچی امین حیایی و مجید صالحی حاشیه‌ساز شد
نامه احمد توکلی به قالیباف: باید مانع سفر خانواده‌تان به ترکیه می‌شدید
نامه احمد توکلی به قالیباف: باید مانع سفر خانواده‌تان به ترکیه می‌شدید
اشتباهات رایج که هنگام خرید کفش مرتکب می شویم
اشتباهات رایج که هنگام خرید کفش مرتکب می شویم
فال روزانه شنبه 24 اردیبهشت 1401
فال روزانه شنبه 24 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی یکشنبه 18 اردیبهشت 1401
تیتر روزنامه های ورزشی یکشنبه 18 اردیبهشت 1401
واکنش کنایه‌آمیز مهرداد آسمانی به مصاحبه گوگوش
واکنش کنایه‌آمیز مهرداد آسمانی به مصاحبه گوگوش
آنتونی لوفردو ملقب به بیگانه سیاه می‌خواهد پایش را قطع کند!
آنتونی لوفردو ملقب به بیگانه سیاه می‌خواهد پایش را قطع کند!
فال روزانه یکشنبه 18 اردیبهشت 1401
فال روزانه یکشنبه 18 اردیبهشت 1401
هومن حاجی عبداللهی از مردم ایران عذرخواهی کرد
هومن حاجی عبداللهی از مردم ایران عذرخواهی کرد
وزیر صمت؛ واردات خودرو آزاد شد
وزیر صمت؛ واردات خودرو آزاد شد

نشانه های کلیدی بالا یا پایین بودن فشار خون

تاریخ انتشار: پنج شنبه، 18 فروردين، 1401 سلامت ، بیماری ها و راه درمان
+ A -

فشار خون معیاری برای اندازه‌گیری نیرویی است که قلب با آن خون را در بدن به گردش درمی‌آورد. هنگامی که فشار خونتان خیلی بالا یا خیلی پایین باشد، احتمال بروز برخی علائم جسمانی وجود خواهد داشت. اما با توجه به سنتان چه میزان از فشار خون مناسب تلقی می‌شود؟

فشار خون تا حد زیادی تحت تاثیر عوامل مربوط به سبک زندگی نظیر رژیم غذایی، فعالیت جسمانی و وزن است، اما می‌تواند با توجه به گروه سنی که در آن قرار دارید متفاوت باشد. رژیم غذایی سالم، کاهش مصرف نمک، اجتناب از سیگار و الکل از راه‌های کلیدی برای ثابت نگه داشتن فشار خون هستند. اما چطور می‌توان تشخیص داد که خارج از این محدوده توصیه‌شده در حال حرکت هستید؟ این‌ها علائم کلیدی هستند که باید به آنها توجه کنید.

چه محدوده‌ای از فشار خون مناسب در نظر گرفته می‌شود؟

فشار خون توسط دو عدد کسری اندازه‌گیری می‌شود. این دو عدد فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را نشان می‌دهند که بالاترین و پایین‌ترین نقاط فشار خون شما را اندازه‌گیری می‌کنند. فشار سیستولیک عدد اول یا بالایی است که نشان‌دهنده حداکثر فشاری است که خون هنگام ضربان قلب به دیواره شریان‌ها وارد می‌کند. فشار خون دیاستولیک دومین عدد است که سطح فشار خون را در زمان استراحت قلب میان دو ضربان اندازه‌گیری می‌کند. فشار خون زمانی سالم در نظر گرفته می‌شود که این اعداد هر دو در محدوده طبیعی باشند.

محدوده فشار خون نرمال سیستولیک و دیاستولیک

با آنکه فشار خون افراد مختلف کمی متفاوت است، اما می‌توان اعداد زیر را معیاری برای محدوده سالم آن در نظر گرفت:

فشار سیستولیک بالای ۹۰ میلیمتر جیوه و کمتر از ۱۲۰ میلی متر جیوه

فشار دیاستولیک بین ۶۰ میلیمتر جیوه و کمتر از ۸۰ میلی متر جیوه

بر این اساس، فشار خون ایده‌آل معمولا بین ۹۰/۶۰ میلیمتر جیوه و ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه در نظر گرفته می‌شود و فشار خون بالا، ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر که البته این رقم برای افراد بالای ۸۰ سال ۱۵۰/۹۰ است. مقادیر بین ۱۲۰/۸۰ و ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه می‌تواند به این معنی باشد که اگر برای تثبیت آن تلاش نکنید، در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا خواهید بود.

فشار خون بر اساس سن

اندازه‌گیری فشار خون با توجه به سن می‌تواند بسیار متفاوت باشد و افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا هستند. محدوده نرمال فشار خون بر اساس سن به این صورت است:

یک تا پنج سال: ۹۵/۶۵ میلی متر جیوه

شش تا ۱۳ سال: ۱۵۰/۷۰ میلی متر جیوه

۱۴ تا ۱۹ سال:۱۱۷/۷۷ میلی متر جیوه

۲۰ تا ۲۴ سال: ۱۲۰/۷۹ میلی متر جیوه

۲۵ تا ۲۹ سال: ۱۲۱/۸۰ میلی متر جیوه

۳۰ تا ۳۴ سال: ۱۲۲/۸۱ میلی متر جیوه

۳۵ تا ۳۹ سال: ۱۲۳/۸۲ میلی متر جیوه

۴۰ تا ۴۴ سال: ۱۲۵/۸۳ میلی متر جیوه

۴۵ تا ۴۹ سال: ۱۲۷/۸۴ میلی متر جیوه

۵۰ تا ۵۴ سال: ۱۲۹/۸۵ میلی متر جیوه

۵۵ تا ۵۹ سال: ۱۳۱/۸۶ میلی متر جیوه

۶۰ تا ۶۴ سال: ۱۳۴/۸۷ میلی متر جیوه

نمودار فشار خون

بر اساس نمودار، شش مرحله فشار خون به این شرح است:

فشار خون پایین: در اندازه‌گیری فشار خون، هر رقمی پایین‌تر از ۹۰ بر روی ۶۰ میلی متر جیوه به این معنی است که فشار خون شما زیر محدوده ایده‌ال است.

فشار خون طبیعی: این همان محدوده ایده‌الی است که فشار خون سالم باید در آن قرار داشته باشد.

پیش پرفشاری خون: هر رقمی بیش از محدوده نرمال نشان‌دهنده فشار خون بالاتر از محدوده سالم است.

فشار خون بالا (درجه یک): در این مرحله فشار خون بالاتر از حد انتظار است اما هنوز فشار خون بالا در نظر گرفته نمی‌شود.

فشار خون بالا (درجه دو): این محدوده، فشار خون بالا محسوب می‌شود و به مراقبت پزشکی نیاز دارد.

فشار خون بحرانی: بحرانی‌ترین نقطه‌ای است که فشار خون می‌تواند به آن برسد و نیاز به مراقب فوری پزشکی دارد.

علائم فشار خون بالا

بیماری قلبی، سکته، آنوریسم (رگ برآمدگی)، بیماری‌های کلیوی و زوال عقل تنها برخی از مشکلات تهدیدکننده مرتبط با فشار خون بالا هستند که البته در اکثر موارد می‌توان از همه آنها اجتناب کرد. تشخیص سریع فشار خون بالا می‌تواند در روند جلوگیری از بروز مشکلات آتی بسیار تعیین‌کننده باشد.

با آنکه تشخیص فشار خون بالا می‌تواند دشوار باشد، شش علامت کلیدی وجود دارد که می‌توان به عنوان عوارض جانبی رایج فشار خون بالا به حساب آورد:

تاری دید

خونریزی بینی

تنگی نفس

درد قفسه سینه

سرگیجه

سردرد

توصیه می‌شود افراد بالای ۴۰ سال حداقل هر پنج سال یک‌بار به بررسی فشار خون خود بپردازند. اما اگر در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به فشار خون هستید، باید این کار را به دفعات بیشتر و سالی یک بار انجام دهید.

علائم فشار خون پایین

فشار خون پایین یا هایپوتانسیون که به عنوان افت فشار خون نیز شناخته می‌شود در صورتی اتفاق می‌افتد که فشار سیستولیک کمتر از ۹۰ میلیمتر جیوه و فشار دیاستولیک کمتر از ۶۰ میلیمتر جیوه باشد. افت فشار خون همیشه با علائم همراه نیست، با این حال از عوارض رایج آن می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • احساس سبکی سر یا سرگیجه

  • احساس بیماری

  • تاری دید

  • احساس ضعف عمومی یا ناتوانی

  • گیجی

  • غش کردن

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

 از سراسر وب

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

 

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

فرزند بریتنی اسپیرز و سام اصغری سقط شدفرزند بریتنی اسپیرز و سام اصغری سقط شدبهنوش بختیاری و تراجنسیتی های سینمای ایرانبهنوش بختیاری و تراجنسیتی های سینمای ایرانعلیرضا خمسه: قدیما با ۶۰ هزار تومان عروس می‌آوردند!علیرضا خمسه: قدیما با ۶۰ هزار تومان عروس می‌آوردند!واکنش دختر جانی دپ به دادگاه پدرش و امبر هردواکنش دختر جانی دپ به دادگاه پدرش و امبر هردپاسخ سروش صحت به حذف خودش و ساختمان پزشکانپاسخ سروش صحت به حذف خودش و ساختمان پزشکانچرا گلشیفته فراهانی در کن ۲۰۲۲ غایب است؟چرا گلشیفته فراهانی در کن ۲۰۲۲ غایب است؟ادعای جنجالی شبنم فرشادجو علیه ۵ مرد سینماگر مطرح ایرانیادعای جنجالی شبنم فرشادجو علیه ۵ مرد سینماگر مطرح ایرانیحمله روزنامه فرهیختگان به گوگوش: او زنی اغواگر استحمله روزنامه فرهیختگان به گوگوش: او زنی اغواگر استماجرای دختر پرویز پرستویی در آمریکا چه بود؟ماجرای دختر پرویز پرستویی در آمریکا چه بود؟شایعه درگذشت اشکان اشتیاقشایعه درگذشت اشکان اشتیاقهومن حاجی عبداللهی از مردم ایران عذرخواهی کردهومن حاجی عبداللهی از مردم ایران عذرخواهی کردادامه کدورت صدا و سیما با سروش صحت | ساختمان پزشکان هم حذف شدادامه کدورت صدا و سیما با سروش صحت | ساختمان پزشکان هم حذف شدفیلم های پرفروش این روزهافیلم های پرفروش این روزهارضا رویگری به خانه جدیدش منتقل شدرضا رویگری به خانه جدیدش منتقل شدواکنش تند پولاد کیمیایی و پدرش به مصاحبه جنجالی گوگوشواکنش تند پولاد کیمیایی و پدرش به مصاحبه جنجالی گوگوشرویا نونهالی در آلبوم جدید همایون شجریانرویا نونهالی در آلبوم جدید همایون شجریانبازگشت سمیرا سیاح به ایران + تصاویربازگشت سمیرا سیاح به ایران + تصاویرمینا خیامی همسر اول فرامرز قریبیان درگذشتمینا خیامی همسر اول فرامرز قریبیان درگذشتگمشده پیمان معادی در شهر + عکسگمشده پیمان معادی در شهر + عکسشوخی بیجای هومن حاجی عبداللهی به گران شدن ماکارونی!شوخی بیجای هومن حاجی عبداللهی به گران شدن ماکارونی!چرا هالیوود بعد از سال ها پس زدن بروس لی بالاخره به او اعتماد کرد؟چرا هالیوود بعد از سال ها پس زدن بروس لی بالاخره به او اعتماد کرد؟پیشنهاد بی شرمانه یک تهیه کننده به بهنوش بختیاری!پیشنهاد بی شرمانه یک تهیه کننده به بهنوش بختیاری!یک تغییر بزرگ در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲یک تغییر بزرگ در جشنواره فیلم کن ۲۰۲۲سریال کتونی زرنگی، سریالی که تلویزیون هیچ رقمه پخش نمی کند!سریال کتونی زرنگی، سریالی که تلویزیون هیچ رقمه پخش نمی کند!قول عاشقانه رامبد جوان به همسرش نگار جواهریانقول عاشقانه رامبد جوان به همسرش نگار جواهریان
حمید صفت بازیگر شد | رپر جنجالی در یک ماجرای سیاسیحمید صفت بازیگر شد | رپر جنجالی در یک ماجرای سیاسیتتلو رسماً خواستار بازگشت به ایران شدتتلو رسماً خواستار بازگشت به ایران شدعصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالیعصبانیت محمود قربانی همسر اول گوگوش از ادعاهای خواننده مشهور در مصاحبه جنجالیعاشقانه های سحر قریشی و تتلو خیلی زود تمام شد!عاشقانه های سحر قریشی و تتلو خیلی زود تمام شد!واکنش کنایه‌آمیز مهرداد آسمانی به مصاحبه گوگوشواکنش کنایه‌آمیز مهرداد آسمانی به مصاحبه گوگوشاعتراض سیروان خسروی به قانون عجیب یک بانک برای افتتاح حساباعتراض سیروان خسروی به قانون عجیب یک بانک برای افتتاح حسابناگفته‌هایی از زندگی گوگوش بعد از ۲۱ سالناگفته‌هایی از زندگی گوگوش بعد از ۲۱ سالحضور سحر قریشی در کنسرت تتلو و قیمت نجومی بلیت هاحضور سحر قریشی در کنسرت تتلو و قیمت نجومی بلیت هاکنسرت رایگان محمد اصفهانی خواننده پاپ در پارک آب و آتشکنسرت رایگان محمد اصفهانی خواننده پاپ در پارک آب و آتشجدایی مدونا از نامزد ۲۸ ساله خود در ۶۳ سالگیجدایی مدونا از نامزد ۲۸ ساله خود در ۶۳ سالگیعذرخواهی ابی بخاطر صحبت‌هایش درباره خلیج فارسعذرخواهی ابی بخاطر صحبت‌هایش درباره خلیج فارسسلن دیون بازیگر شدسلن دیون بازیگر شداعلام زمان انتشار آلبوم "گاه فراموشی" همایون شجریاناعلام زمان انتشار آلبوم "گاه فراموشی" همایون شجریانسلفی خانمان برانداز و خیانت؛ علت طلاق ماهسون از همسرشسلفی خانمان برانداز و خیانت؛ علت طلاق ماهسون از همسرشابراز تمایل خواننده امید برای بازگشت به ایرانابراز تمایل خواننده امید برای بازگشت به ایرانپخش صدای مهدی یراحی در کلیپ ابراهیم رئیسیپخش صدای مهدی یراحی در کلیپ ابراهیم رئیسیبریتنی اسپیرز باردار شد | سام اصغری در انتظار اولین فرزندشبریتنی اسپیرز باردار شد | سام اصغری در انتظار اولین فرزندشخوانندگان افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدندخوانندگان افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ معرفی شدندگوگوش به پارکینسون مبتلا استگوگوش به پارکینسون مبتلا استصحبت های مازیار فلاحی درباره فرارش از اوکراینصحبت های مازیار فلاحی درباره فرارش از اوکراینجنیفر لوپز باز هم عروس می شود | داماد تکراری همان سلبریتی ۱۸ سال پیشجنیفر لوپز باز هم عروس می شود | داماد تکراری همان سلبریتی ۱۸ سال پیشتصمیمی که زندگی سلنا گومز را تغییر دادتصمیمی که زندگی سلنا گومز را تغییر دادشورش آریانا گرانده علیه معتبرترین جایزه موسیقی جهانشورش آریانا گرانده علیه معتبرترین جایزه موسیقی جهانبازگشت شهاب تیام خواننده مشهور لس آنجلسی به ایرانبازگشت شهاب تیام خواننده مشهور لس آنجلسی به ایرانماکان بند در تهران، بقیه در کیش؛ فروردین عجیب ۱۴۰۱ماکان بند در تهران، بقیه در کیش؛ فروردین عجیب ۱۴۰۱
معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟معروفترین جملات بروس لی چگونه می‌تواند زندگیتان را تغییر دهد؟کریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادکریستیانو رونالدو از مرگ پسر تازه متولد شده اش خبر دادبروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویربروکلین بکهام پسر دیوید بکهام داماد شد + تصاویرهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدهتل لوکس کریستیانو رونالدو در مراکش افتتاح شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شدسارا خادم الشریعه، بانوی اول شطرنج ایران در کانادا مادر شددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کرددختر بروس لی نقل قول معروف پدرش را تایید کردادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودادعای جدید در خصوص پرونده تجاوز رونالدو: پلیس لاس وگاس حکم جلب صادر کرده بودبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانبازداشت دریا بویوکونجو ، قهرمان شنای ترکیه، به دلیل آرزوی مرگ برای اردوغانمبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟مبارزه سجاد غریبی و مارتین فورد کی برگزار می شود و چه قوانینی دارد؟دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!دختر علی دایی در لندن کریسمس را جشن گرفت!بروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودبروس لی؛ فقط ۳۲ سال برای ستاره شدن کافی بودشکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"شکایت شطرنج باز معروف از سریال "گامبی وزیر"استعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوراستعداد ستاره تیم ملی در نوازندگی سنتوربرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلبرگزاری مزایده توسط پله برای مبارزه با کرونا در برزیلعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشعلت کاهش وزن شدید حسین رضازاده از زبان خودشقبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]قبض عجیب برق برای علی کریمی؛ ۴/۵ میلیون تومان برای یک ماه! [به‌روزرسانی]داستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهانداستان سرخیو راموس؛ گلزن ترین و خشن ترین مدافع فوتبال جهان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریان۲۵ هزار امضاء برای شفاف‌سازی علت مرگ علی انصاریانماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدماجرای جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی؛ عشقی که هرگز کمرنگ نشدادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهادعای آسیه اسدزاده در رابطه با نامزدی با علی انصاریان + تکذیبیهآیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟آیا نامزدی آرون رودجرز و شیلین وودلی حقیقت دارد؟رونالدو و مسی بازیگر می‌شوندرونالدو و مسی بازیگر می‌شوندمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استمبارزه علی انصاریان با کرونای جهش یافته/ وضعیت نگران‌کننده استادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگرادعای سحر زکریا درباره خرید داروهای میناوند از دبی توسط علی کریمی و واکنش آقای جادوگررافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکسرافائل لیائو بازیکن میلان خواننده شد + عکس